Působení barev přírody 6. - Zjasňování barev

Působení barev přírody 6. - Zjasňování barev

Vyjdeme-li ze skutečnosti, že světlo je energie a barva vykazuje její druh, můžeme pokročit dále a říci, že má též svou sytost, vitalitu a charakter. Základní čtyři barvy, o kterých byla řeč v minulém díle, mají být syté a jejich vyzařování se pozměňuje nejen jejich vzájemnou výše uvedenou kombinací, ale i míšením s barvami nepestrými, tj. černou a bílou.

Abychom pochopili, jak lze vytvářet ještě pestřejší paletu barevných druhů, tak si musíme představit více prostorové uspořádání. Při něm středem kříže prochází odzadu dopředu další osa, která je kolmá na obě ramena kříže. Tím doplníme třetí rozměr a z původního kruhu získáváme kouli. Na této ose umístíme další dvě barvy: dozadu černou, symbolizující ohraničení, temnotu apod., dopředu bílou, která symbolizuje čistotu, světlo atd.

Přimísíme-li do základních sytých barev kříže černou, docílíme tím ztmavnutí původního odstínu. Čerň brzdí energii, zhušťuje a stahuje ji, lze také říci, že ji ?drží pod tlakem?. Naopak smísením s bílou barvou získáme světlejší odstíny pastelových barev. Bílá energii uvolňuje, zjemňuje ji a pročišťuje, čímž působí na jemnějších úrovních.

Takovéto jemně pastelové barvy budou preferovat obzvláště citlivější lidé, kterým budou vlivem jejich jemnějšího vnímání i ?odlišného vidění? lépe dosažitelné. Z hlediska účinnějšího působení na hrubohmotnost jsou však většinou vhodnější syté, tzn. neředěné barvy.

Na ose polarity mezi bílou a černou má nejvýraznější možnost působení právě náš charakter. Pokud inklinuje ke světlu, bude i jeho celkové působení zářivější. Nechá-li se naopak ovlivňovat temnějšími odstíny barevného spektra (zadní polokoulí popsaného modelu), bude docházet k zakalování jeho. Duch člověka se poté stává spoutaným, a tudíž i méně energický.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: