Působení barev přírody 4. - Jak lze náš organismus harmonizovat barvami

Působení barev přírody 4. - Jak lze náš organismus harmonizovat barvami

Léčení barvami je známo i z dob dávno minulých a způsoby využití barevných nerostů či paprsků jsou popisovány v dostupné literatuře. Kupříkladu je doporučováno ozařovat oblasti nejdůležitějších energetických center barevnými světly. Ovšem i barvy z potravy budou významně ovlivňovat vyzařování jednotlivých center.

Vliv barev na orgány

Pomocný a ochranný účinek přirozených barviv při různých onemocněních již potvrzují i lékaři. Je kupříkladu prokázáno, že lidé mající v krvi vysoké hladiny lykopenu, jenž je hlavním barvivem rajských jablek, vykazují mnohem nižší riziko rozvoje nádorových onemocnění močového měchýře i dalších orgánů této oblasti.

Mnohé žlutě zabarvené suroviny, například jáhly, působí zase příznivě na žaludek a další orgány. Zelené potraviny pomáhají při onemocněních srdce a spodní části plic. Modré a modrofialové suroviny působí příznivě na oblast krku atd. Uvedené poznatky lze proto využívat např. k vyrovnávání nerovnováh u tělesných orgánů.

Léčebné užití barev

Při léčebném užití je ale třeba si plně uvědomovat i působení jednotlivých barev na různá onemocnění. Kupříkladu při zánětech apod. není vhodná červená ani blízko ní ležící barvy. Abychom barevnou terapií působili opravdu příznivě, musíme se stručně seznámit s obecným rozdělením barev světelného spektra a s jejich působením. Všeobecně se barvy rozdělují dle jejich působení na hrubohmotné úrovni do dvou skupin.

Teplé a studené barvy

Do první patří tzv. teplé, tj. červená, oranžová a žlutá, jež podněcují k vyšší aktivitě, povzbuzují činnost vegetativního nervstva a dalších orgánů. Barvy této skupiny vykazují nižší frekvenci pohybu elementárních částic světla, hrubá hmota je více absorbuje, a tudíž jí i výrazněji zahřívají. Z léčebného hlediska je proto vhodné využívat takto zbarvené potraviny obzvláště při potřebě prohřátí těla či zaktivizování jeho určitých orgánů.

Barvy druhé skupiny, označované jako studené, tj. zelená, modrá a fialová zase zklidňují organismus a vyvolávají útlum tělesných funkcí. Jelikož se směrem k fialové části zvyšuje frekvence, a tudíž i energie, budou tyto barvy působit více v jemnějších úrovních hmoty.

Doplňme obecně známou skutečnost, že mezi přirozenými surovinami nacházíme nejen výše uvedené barvy ale i bílou a také hnědou. Tuto barvu lze získat vhodnou kombinací zelené s červenou, ale v přírodě se běžně vyskytují přímo hnědě zbarvené pigmenty a jim příbuzné odstíny.

Je třeba zdůraznit, že příznivě působí pouze ta barviva naší stravy, která jsou skutečně přírodního původu. Umělá barviva, která jsou získávána chemickou syntézou, působí naprosto odlišně, neboť zakalují vyzařování krve a často též poškozují i náš organismus. Proto bychom je pokud možno neměli přijímat!

A příště se budeme věnovat působení barev na temperament.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: