Propolis ? včelí tmel

Propolis ? včelí tmel

Propolis neboli včelí tmel je látkou používanou od dob egyptských faraónů, staří Egypťané ho používaly k léčbě a při mumifikaci.

Proč je pro včely propolis důležitý

Včelí tmel je látka, která je včelami vytvářena téměř výlučně vně úlu z pryskyřic a pryskyřicím podobných rostlinných šťáv. Včely jej hromadí na svých končetinách ve formě košíčků a vnáší do úlu. Barva propolisu je různá ? od světlehnědé až k tmavě červené a černé ? záleží na jeho původu.

Propolis včely používají k upevnění rámku, aby se nepohyboval a neohýbal.

Dále ho používají k ucpání každé škvíry, kterou by mohl do úlu vniknout jiný hmyz požírající med, jako je vosa nebo mravenec.

Když do úlu vetřelec pronikne (myš, sršeň apod.), který je včelami zabit, tak ho včely natřou (mumifikují) propolisem. Jeho rozklad pak negativně neovlivní zdravotní stav včelstva.

Propolis má široké antimikrobiální účinky, zabraňuje rozvoji hnilobných procesů, způsobuje úhyn mikrobů. Baktericidní a bakteriostatické vlastnosti propolisu ovlivňují zdravotní stav včelstva, propolis je pro včelstvo garantem přežití. Příroda nabídla včelám propolis jako látku, která jim pomůže udržet hygienu ve včelstvu a přispěje k obraně proti infekcím. Ve včelstvu je díky propolisu sterilní prostředí prosté choroboplodných zárodků.

Jak se získává

Propolis se získává seškrabáním ze stropu úlu a z rámků, které na podzim včely bohatě tmelí. Mnohem více propolisu je možno vytěžit pomocí speciálních pomůcek (síťovaného stropu či různých roštů).

Co propolis obsahuje

Propolis obsahuje kolem 50 % až 60 % pryskyřic, balzámů, 10 % až 12 % éterických olejů a dalších látek. Jednu třetinu chemicky definovaných látek tvoří velmi důležitá skupina flavonoidů. Složení nelze přesně určit, propolis totiž vzniká pokaždé z jiných rostlin. Většinou je pryskyřice sbírána z pupenů těchto rostlin: topol, bříza, jíva, jeřáb, olše, buk, jilm, osika, smrk, jedle, borovice.

Léčebné účinky

Propolis je znám jako látka s vlastnostmi desinfekčními, ničící nebo brzdící v růstu některé bakterie, viry, houby, (kvasinky, plísně), dovede místně tlumit bolest. Propolisová mast je skvělým prostředkem na hnisavé rány.

Dále posiluje nervovou soustavu, vitalitu, obranyschopnost organismu, zlepšuje výživu jednotlivých orgánů. Je biologicky neškodný, v běžném používání netoxický.

Alergie na propolis

Alergie je možná, většinou však v úplných výjimkách. Než aplikujeme propolisovou tinkturu, balzám, mast, nebo emulzi, tak je dobré si udělat zkoušku na to, jestli nejsme na propolis alergičtí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: