Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

V letošním adventním čase jsme přinesli několik článků, kterými jsme se snažili letošní Vánoce ozvláštnit a inspirovat k něčemu ne zcela běžnému. I dnes pokračujeme v tomto duchu. Co si letos ozdobit vánoční strom pouze přírodními ozdobami?

Pokud se dokážeme oprostit od všeobecného shonu a věnujeme zdobení trochu více času než obvykle, můžeme si mnohé ozdoby dokonce vyrobit sami. Malé děti se rády zapojí a všichni ocení společné dílo. Hlavní zásadou je vypustit ze stromku umělé ozdoby ? vše, co letos na stromeček pověsíme, bude z přírodních materiálů.

Slaměné ozdoby

Ozdoby ze slámy byly za starých časů zcela běžné. My můžeme mít trochu problém se sháněním slámy, pokud se nám to ale podaří, fantazii se meze nekladou. Pro inspiraci uvádíme dva opravdu jednoduché návody.

Jednoduchou hvězdu můžeme vytvořit jen prostým překřížením několika stejně dlouhých stébel slámy. Ke spojení můžeme využít buď stříbrnou, nebo červenou niť.

Velmi jednoduchá může být i postavička anděla. Několik dostatečně dlouhých stébel přehneme napůl, pár centimetrů za překladem pevně převážeme nití, pevně stáhneme a uvážeme, čímž vznikne hlavička a tělo. Vějíř dalších stébel může tvořit křídla ? stébla provlékneme kolmo na tělo, těsně za hlavičkou. Další detaily závisí už na naší chuti a představivosti.

Ovoce jako ozdoby

Děti možná budou trošku protestovat, ale letos budou místo nezdravých čokolád mlsat ze stromu pamlsky ovocné. Můžeme využít ořechy, kousky jablek, ale zejména ovoce sušené. A nemusíme šetřit ? stromek obsypaný křížalami působí na chuťové pohárky víc než dost. Navíc nám sušený koncentrát dodá dostatek živin, kterých je jinak v zimě poskrovnu.

Papírové ozdoby

Mnohé papírové ozdoby většinou zvládnou i malé děti.

Tradiční bývá papírový řetěz ? proužky papíru postupně slepujeme coby články řetězu. Tímto řetězem můžeme vyzdobit nejen stromek, ale i okna.

Z papíru můžeme vystřihovat prakticky jakékoliv vánoční motivy ? stromky, hvězdy, anděly, zvonečky či sněhové vločky.

Upozornění na závěr

Pokud jsme se nechali inspirovat a pustili se do vlastnoručního vánočního zdobení, určitě se další nápady na materiály techniky a tvary jen pohrnou. Měli bychom si ale uvědomit, že vše, čím stromeček ozdobíme, je velmi hořlavém, proto bychom měli být při zapalování svíček o to více obezřetní. Ať se letošní Vánoce vydaří.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: