Přikrmování ptáků v zimě ? krmítka

Přikrmování ptáků v zimě ? krmítka

Mnoho ptačích druhů, které se u nás vyskytují, během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Ptáci, kteří zůstávající přes zimu, rádi přijmou (především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou) pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování.

Druhy krmítek

Dřevěné krmítko

Nejrozšířenějším způsobem přikrmování jsou klasická dřevěná krmítka. Základna má být dostatečně prostorná, aby se na ní ptáci netísnili. Důležitá je dostatečně velká stříška chránící potravu před vlhkostí a sněhem. Okraj je vhodný udělat zvýšený (asi 2 cm), aby se zabránilo vypadávání krmiva a jeho rozfoukání větrem. V rozích krmítka ponecháme mezery pro odtok vody.

Závěsné krmítko

Jednodušší variantou je krmítko závěsné. Na ně potřebujeme jen širší květináč, prázdnou polovinu kokosového ořechu, nebo borové či smrkové šišky.

Květináč, kokos zalijeme tukovou směsí (rozehřátý tuk se semínky či drcenými ořechy) a necháme vychladnout a ztuhnout, šišku do této směsi namočíme. Vyvěšujeme na místa, na která nesvítí slunce, aby se tuk nerozpustil.

Přikrmování na zemi

Abychom přilákali co nejvíce druhů, myslíme i na ty ptáčky, kteří se rádi krmí na zemi. Nejjednodušším způsobem jejich přikrmování je pohodit pár hrstí semínek na přehledném místě. Nevýhodou je, že na zásyp prší a sněží. Řešením může být šikmá stříška.

Kam s krmítkem

Vyrobené krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdeme napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou.

Krmítko také nikdy nedáváme do blízkosti nechráněné skleněné plochy, do které by mohli ptáci narazit. Vždy pamatujeme na to, aby krmné místo zůstávalo v čistotě. Pravidelně odstraňujeme ptačí trus, slupky semínek a případné kazící se zbytky.

Čím přikrmovat

Nejběžnějším krmivem jsou směsi olejnatých semen (slunečnice, mák, proso, lněné a konopné semeno, řepka), lákající především zrnožravé ptáky. Nabídku můžeme zpestřit nasekanými vlašskými či lískovými ořechy.

Drozdovitým ptákům předkládáme různé druhy bobulovin (jeřabiny, šípky, plody hlohu či bezu černého), ale i jablka (celé plody i pokrájené sušené křížaly) nebo rozinky. Bobuloviny můžeme nasbírat při podzimní procházce a doma je zmrazit či naopak usušit, pak je před podáním znovu namočíme.

Lůj neboli živočišný tuk získáme nejčastěji hovězí, ale i skopový, použitelný je také tuk králičí. Naopak vepřové sádlo ptáci dobře nepřijímají. Využijeme i rostlinné oleje ve formě tzv. ztužených pokrmových tuků bílé barvy (nikoliv margaríny!), které jsou lépe stravitelné, obsahují méně nasycených mastných kyselin a více vitaminů.

Kuchyňské zbytky musíme pečlivě vybírat, abychom ptákům neublížili!

Nepřikrmujeme slanými, kořeněnými, uzenými a plesnivějícími či jinak zkaženými potravinami včetně přepáleného tuku. Také ptákům nedáváme neuvařenou rýži, sušený kokos a těstoviny, které v trávicím traktu ptáků nabobtnají a můžou vést až k úhynu!

Kousky tvrdého nesoleného pečiva a chleba musíme nejdříve namočit, než je položíme na krmítko.

Z našeho jídelníčku můžeme ptákům nabídnout např. ovesné vločky, strouhanou mrkev, tvaroh či tvrdý sýr, kousky masa nebo vařených brambor a rýži, ale pouze nebyla-li vařena s kořením. Řadu ptáků také potěší odřezky ze slaniny či masa nakrájené na drobné kousky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: