Příděl vitamíniů v zimě najdete v sušeném ovoci

Příděl vitamíniů v zimě najdete v sušeném ovoci

Zima je období, kdy naše tělo potřebuje co nejvíce vitamínů, zároveň je ovšem konzumace ovoce nižší, než v ostatních ročních obdobích. Tento nedostatek může nahradit ovoce sušené.

Ovoce označujeme jako sušené, pokud obsahuje méně než 30 % vody. Vzniká dehydratací (vysušením) čerstvých plodů. Bohaté je zejména na cukry. Je poměrně hodně kalorické, proto je vhodné zejména k snídani nebo před fyzickou aktivitou.

Aby bylo sušené ovoce prospěšné trávicímu systému, je dobré nechat ho trochu změknout ve vodě nebo čaji. Potom je využita vláknina, které sušené ovoce obsahuje až 16 %, což je mnohem více než v čerstvém ovoci.

Výhodou sušeného ovoce je jeho dobrá skladovatelnost. Na suchém a tmavém místě vydrží bez problémů celý rok.

Meruňky

Sušené meruňky jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správnou činnost srdce a svalstva. Obsahují i zinek, velké zastoupení má železo. Sušené meruňky jsou bohaté na provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B a přitom neobsahují žádný tuk.

Fíky

Sušené fíky jsou bohatým zdrojem vápníku. Ten je velmi důležitý pro stavbu kostí. Obsahuje ještě více vlákniny než meruňky, obsahuje ale i tuk. Fíky zlepšují trávení, mají mírné projímavé a močopudné účinky. Jsou ovšem velmi kalorické a mají vysoký obsah cukru.

Švestky

Švestky obsahují v porovnání s ostatními druhy sušeného ovoce nejvíce vlákniny. Zlepšují trávení, pomáhají při zácpě. Mají rovněž pozitivní vliv na látkovou výměnu, upravují krevní tlak a zlepšují paměť. Obsahují velmi málo cukru.

Hrozinky

Hrozinky se liší chutí i velikostí, záleží na odrůdě. Najdeme v nich velké množství vlákniny, vitaminů i minerálů. Pomáhají léčit aterosklerózu, dnu a nemoci jater.

Banány

Sušené banány jsou nejen chutné, ale dokážou zasytit. Obsahují látky, které pomáhají v léčbě poruch trávicího systému.

Ananas

Ananas je bohatý na vitamin C, pomáhá při léčbě otoků a zánětů. Obsahuje bromelain, který pomáhá při štěpení bílkovin. Vědci zkoumají pozitivní vliv bromelainu na imunitní systém a nádory.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: