Pozitivní účinky aromaterapie

Pozitivní účinky aromaterapie

Jak uklidnit nervy, uvolnit svaly a načerpat energii v zimě? Pár kapek esenciálního oleje v napuštěné vaně dokáže opravdu divy. Vdechování vůně zklidní a zharmonizuje vaši mysl, olej zvláční a provoní pokožku.

Aromaterapie je stará jako lidstvo samo. Vonné oleje se používaly už ve starém Egyptě, ve staré Ćíně i v Tibetu. Ve středověku se dokonce lidé pokoušeli zahánět vonnými látkami mor.

Nejkvalitnější esenciální oleje se získávají destilací vodní parou, lisováním nebo extrakcí bylin, rostlin, květin a stromů. Na výrobu několika kapek esence jsou třeba až kilogramy suroviny. Čím šetrněji jsou rostliny zpracovány, tím jsou oleje účinnější. Kvalita oleje je z terapeutického hlediska velmi důležitá, kapky esence v sobě totiž nesou typické rysy rostliny, ze které byl olej získán.

Několik tipů
  • Proti zimní depresi pomáhá vonná esence z heřmánku, meduňky, jalovce, šalvěje.
  • Proti přepracování vyzkoušejte pomeranč, vanilku, růži.
  • Melancholickou náladu vám pomůže zahnat bergamot, cypřiš, mandarinka.
  • Pokud vás přepadla únava a ospalost, naložte se do vany s bazalkou, cedrem, kardamonem, mátou, pomerančem,
  • Při prokřehnutí a na zahřátí vám spolehlivě pomůže skořice, hřebíček či zázvor.
  • Pěknou atmosféru vám navodí grep, jasmín, šalvěj, meduňka.

Vůně mají vliv na naši náladu, pocity, vztahy k ostatním lidem, ale i na psychické a fyzické zdraví. Různé vůně působí různě, takže až budete vybírat tu pravou, neorientujte se jen podle toho, jestli vám voní – řiďte se také tím, co umí. Každý éterický olej působí jak na úrovni fyzické (například proti nevolnosti, vysokému nebo naopak nízkému tlaku), tak psychické (některé zklidňují, jiné osvěžují či podporují koncentraci).


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: