Postavy adventního času ? svatý Ambrož

Postavy adventního času ? svatý Ambrož

Již v neděli si představíme další postavu adventního času ? svatého Ambrože. Slaví svůj svátek 7. prosince. Ačkoliv se v dnešní době netěší Ambrož takové popularitě a s adventem si většina lidí spojuje postavy jiné, i on má své nezastupitelné místo.

Kdo byl sv. Ambrož

V roce 374 byl svatý Ambrož neočekávaně (nebyl totiž pokřtěn) zvolen milánským biskupem a tento úřad zastával 23 let. Hned po svém jmenování rozdal veškeré své jmění chudině. Bývá vyobrazován s černou špičatou čepicí, oblečen do dlouhé bílé košile, bílých rukavic a závojem či maskou přes obličej. V ruce má metlu, což je jeho atribut. Druhým je úl. Podle legendy spal totiž jako malé dítě s otevřenými ústy a včelí roj mu do nich vložil med. Je to pravděpodobně symbol jeho píle, výmluvnosti a sladkosti jeho řeči.

Ambrož je patronem včelařů, voskařů, včel, domácích zvířat.

V církvi se svatý Ambrož nejvíce proslavil svojí Ambroziánskou liturgií, která se podobá liturgii východní a například v Miláně se používá dodnes.

Zvyky a tradice

U kostelů zasvěcených svatému Ambrožovi bývalo zvykem v den svátku tohoto světce honění dětí přestrojeným Ambrožem. Ten občas utrousí na zem nějaký pamlsek ze sáčku. Dítě, které se pro něj sehne, šlehne metlou. Toto šlehání je však očišťující, není to trest. Předchůdcem svátku svatého Ambrože byly totiž oslavy zimního slunovratu, kdy se lidé připravovali na návrat jara duchovní i fyzickou očistou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: