Postavy adventního času ? svatá Barbora

Postavy adventního času ? svatá Barbora

Zítra, 4. prosince si připomínáme svátek svaté Barbory. Kořeny tohohle adventního svátku sahají daleko do historie a jsou s ním spojeny tradiční lidové zvyky. Jméno Barbora (resp. Barbara) v dobách římského impéria, označovalo barbarku, tedy ženu, která nebyla římskou občankou.

Legenda

Svatá Barbora žila počátkem 3. století v maloasijské Nikodémii. Podle legendy ji otec nechal zazdít do věže. Byla totiž velmi krásná, a chtěl ji tak zachránit před nástrahami světa. Barbora přijala křesťanskou víru. Když to zjistil otec, nařídil ji popravit, pokud se víry nevzdá. Barbora ale svou víru neopustila. Rozzuřený otec jí usekl hlavu sám, byl za to ale na místě potrestán. Bůh na něj seslal blesk a zabil ho.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Na našem území je sv. Barboře věnován chrám sv. Panny Barbory v Kutné Hoře. Tato katedrála je jednou z nejvýznamnějších staveb na světě pojmenovaných po této světici. Stavba katedrály trvala s přestávkami 170 let a dostala své jméno díky tomu, že sv. Barbora je patronkou horníků.

Lidové zvyky

V předvečer svátku, tedy 3. prosince, chodila po vsích bíle oděná děvčata. Na hlavu si dávala věneček, byla opásána velkou bílou stuhu. V ruce nesla větvičku a zvoneček. Dožadovala se vstupu do domu, a to zvoněním na zvoneček a klepáním větvičkou na okno. Hodné děti od těchto děvčat dostávaly ovoce a ořechy, ty zlobivé byly potrestány metličkou. Tento zvyk už prakticky vymizel.

Lidé si tento den řežou větvičky ovocných stromů ? barborky, které si doma dávají do vázy pro radost a okrasu, vždyť do skutečného jara je daleko. Prostřednictvím větviček se v lidové magii věští budoucnost. Podle barborek každá svobodná dívka může zjistit, zda se již v příštím roce vdá.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: