Posílení imunitního systému dětí

Posílení imunitního systému dětí

Znáte to, dítě nastoupí do mateřské školy a najednou to vypadá, jakoby se s nemocemi vašeho dítěte roztrhl pytel.

Zatímco dospělý člověk během roku prodělá 1?2 infekce, u dětí v předškolním věku je to často 8?12 infekcí. Zkuste již teď udělat něco pro zlepšení imunity vašeho dítěte.

Imunita

Imunita je charakterizována jako schopnost obrany organismu proti škodlivým látkám jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí.

Jak si vytváříme imunitu

Všichni se denně dostáváme do kontaktu s mnoha viry a bakteriemi, ale na rozdíl od dětí si dospělí během svého života vybudovali obranné látky proti mnoha původcům nákazy.

Jestliže je dítě infikováno, vytváří si jeho imunitní systém obranné látky proti bakteriím a virům, kterými se infikovalo. S postupem času si imunitní systém vytváří stále více obranných látek proti nejrůznějším původcům nákazy, a tím se stává odolnějším.

Přestože je imunitní systém během choroby velmi zatížen, každá prodělaná nemoc zlepšuje odolnost organismu. Imunitní systém pracuje ne plné obrátky, vytváří novou sílu, a tím si vylepšuje formu pro další onemocnění. Tímto způsobem tedy infekce v období předškolního věku vlastně naše ratolesti zocelují do dalšího života.

Jak posílit imunitu

Čerstvý vzduch napomáhá zvýšit obranyschopnost organismu. Ani při infekcích, za předpokladu, že dítě nemá vysokou teplotu či horečku a je za daného počasí přiměřeně oblečeno, nelze proti pobytu venku či procházkám nic namítat.

Dostatek vitaminů, a sice těch pravých, ne těch v tabletách. Například sklenice čerstvé pomerančové šťávy dětem pokryje celodenní potřebu vitaminu C.

Střídavé sprchování. Nejdřív dítě delší dobu sprchovat teplou vodou a poté studenou. Tento postup sice výrazně posiluje obranyschopnost, nebývá ale u dětí zrovna v oblibě.

Občasná změna klimatu může jedině prospět. Pobyt na horách nebo u moře stimuluje imunitní systém a významně posiluje obranyschopnost organismu.

Děti by se v žádném případě neměly zdržovat v místech, kde se kouří. Pasivní kouření zvyšuje náchylnost k nachlazení nebo astmatu.

Mytí rukou pomáhá proti většině infekcí. Samozřejmostí by mělo být umýt si ruce vždy, když dítě přijde z venku a také před každým jídlem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: