Poruchy spánku u dětí ? náměsíčnost a noční děsy

Poruchy spánku u dětí ? náměsíčnost a noční děsy

Tyto poruchy patří mezi parasomnie, což jsou nežádoucí projevy, které se vyskytují během spánku, při usínání nebo při probouzení ze spánku.

Náměsíčnost a noční děsy se objevují především v předškolním a školním věku, později jejich výskyt výrazně klesá. Jsou považovány za přechodnou, vývojovou poruchu spánku, vázanou na období, kdy dítě spí velkou část noci hlubokým spánkem a práh probuzení je poměrně vysoký. Do značné míry se na jejich vzniku podílí dědičná dispozice. Při obou stavech dochází k nedokonalému, částečnému probuzení z hlubokého spánku, obvykle za 1?3 hodiny po usnutí. Náměsíčnost a noční děsy se odehrávají ve stavu změněného vědomí, nedochází k dosažení bdělosti. Dítě je zmatené, omezeně vnímá okolí a omezeně reaguje na podněty.

Náměsíčnost

Je-li dítě náměsíčné, vstane z postele a chodí sem a tam po pokoji nebo bytě, vykonává různé automatické činnosti. Dobrým příkladem je nevědomé chození na toaletu. Epizoda končí spánkem po návratu na lůžko nebo usnutím na jiném místě. Ráno si dítě na noční stav nepamatuje.

Tyto děti mohou být v nebezpečí, protože např. nevědomky otevírají okna nebo balkonové dveře. Hrozí nebezpečí úrazu (pádu se schodů, z okna) nebo opuštění bytu. Nepodceňujeme proto bezpečnostní opatření, aby dítě nebylo vystaveno zbytečnému riziku.

Noční děsy

Noční děsy mají většinou dramatický průběh, dítě se náhle posadí na posteli, křičí, pláče, má ve tváři výraz děsu, rozšířené zorničky, zrychleně dýchá, buší mu srdce, nepoznává rodiče a brání se jim. Takové ataky mohou být krátké, ale také mohou trvat až 20 nebo 30 minut a končí tak náhle, jak začaly. Jako při náměsíčnosti si ani v tomto případě nemůže dítě druhý den na nic vzpomenout. Během nočního stavu nemají být děti buzeny, stav se tím může prodlužovat a zhoršuje se zmatenost.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: