Portské víno

Portské víno

Portské je sladké červené víno, alkoholizované přídavkem malého množství vinného destilátu. Pochází z Portugalska a jeho název je odvozen od města Porta, kde se uskladňuje v sudech, stáčí do lahví a následně je prodáván dále do Portugalska, Evropy i zbytku světa.

Jak vzniká portské

Sběr vína dodnes probíhá v údolí Doura. Šťávu z hroznů dnes lidé získávají pomocí speciálních strojů. Jakmile obsah alkoholu dosáhne přibližně 8 %, víno se smíchá s vinnou pálenkou, která kvašení okamžitě zastaví.

Přes zimu je již hotové víno uskladněno přímo na farmách a teprve počátkem jara se víno vozí nákladními vozy do Porta, kde je uloženo v dubových sudech. Tam zraje nejméně 2 roky, mnohdy 20 let, výjimečně dokonce 40 let, než je lahvováno.

Charakteristika portského

Paleta červených portských vín je široká. Barva se pohybuje od tmavě rudé až po lehce červenou. Odstíny bílého vína jsou: bílá, barva slámy a zlatavě žlutá. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 19 a 22 %, kolem 17 % alkoholu mají pouze některá slabší, bílá portská vína. Chuť může být velmi sladká i extra suchá. Charakteristické vlastnosti vína vydrží opravdu dlouho, a to i v otevřené lahvi.

Druhy portského

Nejznámější odrůdy portského jsou Ruby a Tawny. Ruby je tmavě rubínové, džemové sladké portské zrající dva až čtyři roky. Má největší podíl na veškerém portském. Ruby se vždy sceluje z vín různých ročníků. Tawny je mahagonově hnědé portské, které většinou zraje v sudu déle než Ruby. Tawny se má po otevření láhve rychle vypít, protože snadno oxiduje.

Podávání portského

Červené portské by se mělo podávat při teplotě cca 18 °C, bílé při teplotě nižší ? cca 14 °C. Hodí se k sýrům, ořechům, olivám, ale především ? pro podtržení atmosféry významných dnů.

Ideální sklenice pro portské má tulipánový tvar, neměla by být moc malá ani příliš široká. Pokud nemáme speciální sklenici na portské, můžeme použít sklenici na bílé víno.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2017-04-07 11:24:45Roman |portské
  • 2017-06-01 16:08:15Ren |:)