Pokusy pro silvestrovskou noc

Pokusy pro silvestrovskou noc

Silvestr je za dveřmi a vy se chystáte do společnosti přátel nebo budete doma s rodinou? Ať už tak nebo tak, nabízíme vám několik fyzikální pokusů pro pobavení a oživení silvestrovské zábavy. Pokusy jsou jednoduché a nevyžadují náročnou přípravu.

Vejce v láhvi

Jak dostaneme vařené, oloupané vejce do láhve, aniž bychom je poškodili?

Pokus: Když budeme vejce do hrdla láhve zatlačovat, roztrhne se. Pomohou zápalky, nebo proužek papíru. Zapálenou zápalku (zapálený proužek papíru) hodíme do láhve. Vejce položíme špičkou do jejího otvoru a počkáme, až zápalka (papír) dohoří. Vejce se pak vtáhne do láhve "samo".

Vysvětlení: Hořící zápalka ohřívá vzduch v láhvi, který se rozpíná a uniká mezi stěnou láhve a lehce položeným vejcem ven. Vejce funguje jako záklopka. Mimo to vzniká při hoření vodní pára a oxid uhličitý. Vodní pára kondenzuje při styku se stěnami láhve, oxid uhelnatý se rozpouští ve vzniklé vodě. Když zápalka dohoří, ochladí se zbylý vzduch v láhvi, vznikne podtlak a vejce je vtaženo dovnitř.

Podtlak v nádobě

Jak hořením vytvořit podtlak v nádobě a dostat vodu z talíře do skleničky a z okraje talíře vzít minci, aniž bychom si namočili prsty.

Pokus: K vytvoření podtlaku ve sklenici lze použít místo hořících zápalek svíčku nebo použijeme místo skleničky část plastové láhve, kterou zmáčkneme. Po uvolnění se voda nasaje do láhve.

Bankovka mezi láhvemi

Pěkný a jednoduchý pokus na demonstraci tíhové setrvačnosti. Při prudkém vyškubnutí bankovky ležící mezi dvěma láhvemi, které jsou postaveny hrdly na sobě, láhve nespadnou. Tento pokus vyžaduje cvik.

Lovíme ledové kostky

Na talíři leží ledové kostky. Úkolem je přenést je na druhý talíř, aniž byste se jich dotkli rukama.

Pokus: Vezmeme nit a navlhčíme ji. Pak ji položíme na ledovou kostku. V místě, kde leží nit, led posolíme a počkáme asi 30 s. Pak za nit zatáhneme. Kostka bude pevně držet. Budeme-li šikovní, můžeme k jedné niti připojit i více kostek. Vytvoříme tak řetěz z kostek a přenášení urychlíme.

Vysvětlení: Řešení našeho úkolů souvisí se změnou bodu tání (tuhnutí) ledu při jeho posolení.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: