Pletení pomlázky

Pletení pomlázky

Velikonoce jsou opravdu za dveřmi a ke cti každého koledníka patří vyrazit koledovat vlastnoručně upletenou pomlázkou. Pokud jste pozapomněli, ale chcete být věrni tradici, přinášíme návod.

Držadlo pomlázky

Nachystejte si vrbové proutky, z kterých budete pomlázku plést, a to buď šest nebo osm kusů. Vezměte si další proutek a omotejte jím připravený svazek na silnější straně a to tak, že vložte silnější konec svazujícího proutku mezi proutky svazku, asi 3 cm od konce, 2-3krát obtočte pod vyčnívajícím koncem svazek, a pak pevně ovinujte vzhůru.

Tenký konec zapleťte mezi proutky svazku. Držadlo je potřeba poměrně kvalitně utahovat, neboť jeho kvalita nám usnadní další pletení a ovlivní životnost upletené pomlázky.

Pomlázka ze šesti proutků pletená do kulata

Proutky rozdělte tak, že máte v každé ruce po třech. Vrchní proutek z levé strany provlékněte kolem středního proutku na pravé straně a vraťte na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž udělejte s pravým horním proutkem. Nyní proutek druhý v pořadí obtočte kolem proutku pátého a vraťte mezi první a šestý proutek.

Střídavě pokračujte z každé strany až ke konci délky proutků. Na konci svažte vrbové proutky provázkem.

Pomlázka z osmi proutků do čtyřhranu

Do každé ruky si vezměte 4 proutky. Proutek první v pořadí z levé ruky provlékněte horem mezi šestým a sedmým proutkem a spodem vraťte před čtvrtý proutek. Osmý proutek z pravé ruky horem provlékněte mezi třetí a čtvrtý proutek a spodem vraťte mezi první a pátý proutek v horní části.

Dále vezměte druhý proutek z levé ruky a horem provlékněte mezi pátým a šestým proutkem a spodem umístěte mezi první a osmý proutek. Postupujte dále střídavě z pravé a levé strany až dopletete ke konci proutků. Na konci svažte proutky provázkem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: