Plavání kojenců a batolat

Plavání kojenců a batolat

I když je používán název plavání kojenců, nejde vůbec o to naučit kojence plavat. U nejmenších dětí jde především o radostnou hru rodičů s dětmi ve vodě s využitím kladného vztahu k vodnímu prostředí, ve kterém se vyvíjelo v nitroděložním životě. Přesto však má kojenecké ?plavání? velký význam pro pozdější výuku plaveckých způsobů.

Do tří let se děti naučí základní plavecké dovednosti (mít vodu rád, umět se v ní uvolnit, získat cit pro vodu, splývat na zádech i na bříšku, vydechovat do vody, potápět se a skákat do vody), a tím si zachránit život v případě náhodného pádu do vody.

Od tří let si osvojí základní plavecké dovednosti, plavecké pohyby a nakonec plavecké způsoby (znak, kraul, prsa).

Význam plavání

Psychomotorický vývoj

Plavání kojenců a batolat je zaměřeno na správné usměrnění psychomotorického vývoje dítěte prostřednictvím pohybu ve vodě. Využívá se toho, že dítě nadlehčováno vodou ztrácí velkou část tíhy a může snadno trénovat správné pohybové koordinace, které vedou k důkladnému posilování potřebných svalových partií. Přitom jsou tato cvičení vedena nenásilnou formou her. Výsledkem jsou správně vyvinuté svalové partie bříška, stehen, vzpřimovacích svalů a svalů páteřního korzetu.

Dechová cvičení

Kromě těchto cvičení se dítě naučí zvládat dechová cvičení, která vedou k vyšší odolnosti vůči respiračním nemocem. Tato dechová cvičení umožňují i bezpečné potápění dítěte. Potápěním si dítě zvětšuje kapacitu plic a lépe pracuje srdíčko.

Plavecké dovednosti

Děti se přirozenou a hravou formou postupně učí základním plaveckým dovednostem, které musí zvládnout každý, kdo se chce naučit plavat. Naučí se splývat v poloze na zádech i na bříšku, vydechovat do vody, skákat, s úsměvem se potápět a orientovat pod vodou. Především však získá cit pro vodu, který je důležitý pro pohyb ve vodě a nezbytným předpokladem pro pozdější výuku plavání.

Kontakt s rodiči

Každá chvilka, kterou stráví dítě se svými rodiči, je pro ně velkým přínosem. Dítě má z pohybu ve vodě v těsné blízkosti rodiče radost, těší se na něj. Rodiče to motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče. Tím se lépe poznávají, získávají k sobě hlubší citové pouto a vytváří se pevné vazby. Dítě věří rodičům, tím věří samo v sebe. Děťátko si pamatuje čas, který mu rodiče věnovali.

Skvělý vliv na zdraví

Plavající děti jsou v porovnání s dětmi, které neplavou prokazatelně otužilejší ? zdravější, jsou bystřejší, vnímavější, lépe jí i spí, trpí méně bolestmi bříška v důsledku odcházení střevních plynů.

Pomoc postiženým

Kojenecké ?plavání? pomáhá v kombinaci s rehabilitací při léčení tělesně postižených dětí, kojenců s lehkými odchylkami neuropsychického vývoje nebo lehkými mozkovými disfunkcemi a s chronickým onemocněním horních cest dýchacích.

Další klady

  • Děti si postupně a nenásilně zvykají na kolektiv dětí a lidí kolem sebe.
  • Pěstování hygienických a výchovných návyků.
  • Zpestření denního režimu rodičů i dětí.
  • Dítě se naučí spolupracovat, soustředit.
  • Odreagování rodičů na mateřské dovolené a vzájemná výměna zkušeností.

Kdy začít s plaváním?

Začít se může už asi od 6. týdne po narození - tedy po zhojení pupíčku, a to doma ve vaně. V domácím prostředí se děti i rodiče nejlépe adaptují na novou aktivitu. Od 6.měsíce se navštěvují kurzy plavání kojenců v menších bazénech. Samotné lekce probíhají ve skupinkách několika maminek nebo tatínků s dětmi. Začít s plaváním se může kdykoli. A i zde samozřejmě platí: Čím dříve, tím lépe.

Mnohé kluby nabízejí plavání dětí ve speciálních vanách již od tří měsíců věku, což nahrazuje přípravu v domácnostech. V každém případě by zde mělo jít o čistě individuální přístup ke každému dítěti! Do bazénů by děti z důvodu vývoje jejich imunitního systému měly chodit až po šestém měsíci věku.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: