Pitný režim v létě

Pitný režim v létě

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Voda tvoří podstatnou část lidského těla (60 % u dospělých a až 75?80 % u dětí). Pomáhá nám, kromě celé řady jiných funkcí, regulovat tělesnou teplotu, a zabraňuje tak přehřívání našeho organizmu (úpal).

Kolik tekutin potřebujeme?

Průměrně potřebuje naše tělo až 2,5 litru tekutin denně, v letních podmínkách je to více, až 3 litry, zvláště při vysokých teplotách, pobytu na slunci, při sportu a fyzické námaze. Při ztrátách vody dochází k úbytku minerálů: spolu s potem odchází hlavně sodík, močí se vylučuje především draslík.

Malé děti a pití

U malých a předškolních dětí (do 20 kg) se množství doporučených tekutin pohybuje od 1,5 do 2 litrů. Dětský organismus je mnohem citlivější na ztráty tekutin než organismus dospělého člověka a také je k nim náchylnější.

Čím je dítě menší, tím relativně větší má jeho organismus obsah vody a zároveň vyšší nároky na příjem tekutin. Dítě má v porovnání s dospělými také větší tělesný povrch a i povrch dýchacích cest, kterými se voda z těla také ztrácí. Pozor na přehřátí dítěte při aktivním sportování anebo při hře.

Jaké nápoje pít

  • K dlouhodobému používání pro osoby bez rozdílu věku a zdravotního stavu jsou vhodné vody kojenecké a vody stolní.
  • Dále minerální vody s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.
  • Vhodné jsou také ovocné, zelené nebo slabé bylinkové čaje.

Jakým nápojům se vyhýbat

  • Káva nebo silný černý čaj nejsou vhodné, protože odvodňují organismus a také obsahují kofein.
  • Podobně nevhodné jsou alkoholické nápoje.
  • Nedoporučuje se pít velké množství ochucených limonád a minerálek, ?barevných? džusů, nektarů, kolových nápojů a energetických drinků.

Pitím vhodných nápojů poskytujeme a doplňujeme organismu nejen potřebné množství tekutin, ale i nezbytné minerální látky a stopové prvky, a tak své tělo udržujeme v kondici a přispíváme k jeho vnitřní rovnováze.

Další informace

Další užitečným informace naleznete na specializovaném webu www.kojenecka-voda.cz, který se zabývá osvětou a problematiku pitného režimu podrobně rozebírá.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: