Péče o vlasy III. ? nemoci vlasů

Péče o vlasy III. ? nemoci vlasů

Péče o vlasy znamená i prevenci a případnou léčbu onemocnění, která mohou náš vlasový porost postihnout. Dnes za měříme na dvě z nich ? lupy a vypadávání vlasů.

Lupy

Jak vznikají lupy

Staré buňky kůže jsou nahrazovány novými, proto se odlupují. Pouhým okem nejsou viditelné. Tento proces se samozřejmě týká i pokožky hlavy. Jestliže někoho trápí lupy, je odlupování starých buněk kůže urychleno a zvýšeno jejich množství. Potom jsou viditelné.

Příčiny vzniku lupů

Při výskytu lupů se zárodečná flóra kůže dostala z rovnováhy. Důvody a příčiny jsou různé. Od používání nevhodných a nešetrných šamponů, nedostatku vitaminů a minerálů (především vitamínu B), přes působení stresu, častého střídání chladného, vlhkého prostředí za teplé a suché, až po přemnožení nežádoucích kvasinek a plísní v organismu, zvláště na pokožce hlavy.

Řešení

Především zdravý životní styl. Strava bohatá na vitaminy, minerály a proteiny, čerstvá zelenina a ovoce a hlavně dostatek neslazených tekutin.

Pokud je problém krátkodobější, je vhodné použít šampony a kondicionéry se zvýšeným obsahem selenu a zinku, tyto látky snižují tvorbu lupů. Používáme šetrnější a nedráždivou vlasovou kosmetiku. Nemyjeme si vlasy příliš často a vysušujícími šampony.

Přetrvávající problém bychom měli diskutovat s lékařem, který určí nejvhodnější léčbu pro daný typ kůže.

Vypadávání vlasů

Ztráta 80 až 100 vlasů za den je zcela normální. Po kratší dobu se může počet vypadaných vlasů výrazně měnit směrem nahoru či dolů. Výměna vlasů podléhá například kolísání souvisejícímu s ročními obdobími. Je-li množství vlasů, které vypadnou za den po delší dobu (3?4 měsíce) nad normálem, mluvíme o vypadávání vlasů.

Příčiny vypadávání vlasů

Trvalý stres, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatek vitaminů, podvýživa, mechanické vnější působení. Vypadávání vlasů může být také dědičné.

Řešení

  • Zajistíme optimální prokrvení v oblasti vlasových orgánů pro optimální zásobování účinnými látkami.
  • Zvýšíme příjem kvalitních potravin s vysokým obsahem hodnotných látek (železo, zinek, selen, vitaminy skupiny B, C, omega 3 a 6 atd.).
  • Při zvýšeném vypadávání vlasů, upustíme od barvení či dalších chemických úprav vlasů.
  • Při přetrvávajících problémech navštívíme lékaře.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: