Péče o vlasy II. ? druhy vlasů a péče o ně

Péče o vlasy II. ? druhy vlasů a péče o ně

Ve druhém dílu miniseriálu rad a doporučení jak pečovat o vlasy si rozebereme jednotlivé typy vlasů a popíšeme, jak nejlépe o každý typ pečovat.

Normální vlasy

Jak vypadají

Nejsou ani mastné, ani suché, nejsou narušené trvalou ani barvením, drží účes a při pravidelném ošetření vypadají dobře.

Suché vlasy

Jak vypadají

Typickými vlastnostmi suchých vlasů jsou ztráta pružnosti a lesku, létavost vlasů, křehkost, lámavost a suchá pokožka. Vlasy jsou matné, snadno se cuchají. Bez ošetření se těžko češou a kartáčují, obzvlášť jsou-li vlhké. Často jsou u kořínků docela silné, ale u konečků bývají slabší a obvykle se třepí.

Příčiny

Suché vlasy neobsahují potřebné množství vody, která je jak na jejich povrchu, tak v části vázané uvnitř vlasu. Každý z nás si je může přivodit častým fénováním, sušením na slunci, přílišným mytím či upravováním vlasů. Dále návštěvou solárií či saun. Dalším viníkem je dlouhodobý stres, oslabení a změny v organismu, například různé nemoci. Sklony k suchosti vlasů mají také lidé se sníženou funkcí mazových žláz.

Péče

Používáme výživný šampon a intenzívní kondicionér. Kdykoli je to možné, necháme si vlasy přirozeně uschnout na vzduchu, vlasy nefénujeme příliš horkým vzduchem, slanou a chlorovanou vodu z vlasů vždy dobře smyjeme.

Smíšené vlasy

Jak vypadají

Vlasy jsou mastné u kořínků, ale na konečcích jsou suché a často se třepí.

Příčiny

Chemické ošetření, časté používání nevhodného šamponu, nadměrné vystavování slunečnímu světlu a příliš časté ondulace horkým vzduchem jsou hlavními příčinami vzniku smíšených vlasů. Toto opakované neodborné zacházení často vyprovokuje reakci v sekreci kožního tuku u kořínků vlasů a částečné změny na vlasových šupinkách, které již nemohou plnit svou ochrannou roli. Konečky vlasů proto začnou být suché.

Péče

Používáme přípravky, které působí na vlasy velmi šetrně. Ideální je používat přípravek speciálně určený pro smíšené vlasy.

Mastné vlasy

Jak vypadají

Vlasy vypadají zplihle a mastně a potřebují často mýt. Svědění a svrbění na hlavě může být příznakem mastných vlasů.

Příčiny vzniku

Jsou zapříčiněny zvýšenou produkcí mazových žláz, které se vyskytuje při poruchách žláz s vnitřní sekrecí nebo při stresech. Zvýšená produkce může také být dána geneticky. K výraznějšímu maštění dochází i při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí a při nedostatku spánku.

Péče

Používáme jemný, nedráždivý šampon, který přidá vlasům také na objemu. Stojí za to se zamyslet nad skladbou jídelníčku ? omezíme mléčné tuky a tučné potraviny. Snažíme se jíst hodně čerstvých potravin a denně vypít šest až osm sklenic vody.

Roztřepené vlasy

Jak vypadají

Roztřepeným vlasům chybí nejen lesk, jemnost a zdravý vzhled. Jsou poškozené i uvnitř. Vlasy jsou bez lesku a působí slámovitě, špatně se rozčesávají a často mají sklon k lámavosti a třepení.

Příčiny

Příčinami roztřepených vlasů je jejich přílišné mechanické namáhání, nešetrné česání nekvalitními hřebeny, stříhání tupými nůžkami a tupírování. Také neodborné barvení a trvalá ondulace může být příčinou tohoto poškození vlasů.

Péče

Vlhké vlasy pouze jemně vymačkáme ručníkem, nefrotýrujte, barvení a trvalou si necháváme vždy provést u kadeřníka.

Jemné vlasy

Jak vypadají

Jemné vlasy ztrácejí již krátce po umytí a úpravě objem a vypadají zplihle, mají menší průměr a objem a jsou velmi měkké. Mají menší odolnost vůči chemickému ošetření, působí unaveně a mají sklon k přecitlivělosti. Vzniká v nich velmi rychle statický náboj. Běžný účes nevydrží dlouho.

Příčiny

Příčinou je o cca 1/3 menší průměr jednotlivých vlasů v porovnání s normálními vlasy. Normální vlasy mají průměrnou tloušťku cca 0,08 mm, jemné vlasy pouhých 0,05 mm. To způsobuje, že vlasy nemají dostatek síly účes udržet. Důsledkem je rychlá ztráta objemu.

Péče

Jemné vlasy vyžadují přípravky, které je posílí a stabilizují jejich strukturu. Jemné vlasy nejprve vyfénujeme přes hlavu, budou vzdušnější a plnější. Stupňovité střihy zajišťují delší udržení a větší objem účesu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: