Péče o vlasy I.

Péče o vlasy I.

Naše vlasy jsou částí těla, která se významným podílem podepisuje na celkovém vzhledu. Péče o vlasový porost je ale důležitá nejen z hlediska estetického, ale i zdravotního. V několika dílech si popíšeme, jak se o vlasy správně starat.

Člověku na hlavě roste průměrně 100 000 vlasů. To je 120 vlasů na každý čtverečný centimetr. Nejtenčí vlasy bývají světlé, kterých bývá většinou nejvíce (až 140 000 vlasů). Silnější vlasy jsou hnědé a černé. Nejpevnější jsou vlasy zrzavé, které zároveň patří mezi nejsilnější, ale je jich nejméně ("jen" asi 80 000 vlasů).

Barva vlasů

Barva vlasů je ovlivněna podílem červeného a hnědého barviva (pigmentu) melaninu, který je ve vlasové kůře. Šedivění vlasů je způsobeno postupným úbytkem melaninu z vlasové kůry (s přibývajícími léty ho ubývá). Vlasy ve skutečnosti nejsou nikdy šedivé. Dojem šedivé barvy vzniká promísením normálně zbarvených vlasů a vlasů bílých.

Růst vlasů

Vlasy nerostou u každého člověka stejně rychle. Průběh růstu nelze urychlovat ani zpomalovat, jejich růst je ovlivňován několika faktory, např. hormony, věkem, zdravotním stav, výživou, nemocemi a různými stresovými faktory. Vlasy procházejí pravidelným regeneračním cyklem, který dělíme do 3 fází.

První růstová fáze (fáze anagenní) trvá 2 až 7 let. Doba trvání růstové fáze rozhoduje o tom, jak dlouhé vlasy nám vůbec mohou narůst. V růstové fázi se najednou nachází asi 80 až 90 % vlasů.

Druhá tzv. přechodová fáze (fáze katagenní), během níž cévy postupně přestávají zásobovat vlasový kořínek potřebnými látkami, vlas přestává růst. Vlasová cibulka se zesiluje a vlas postupně odumírá.Tato fáze trvá několik dní, týká se asi 14 % vlasů.

Třetí klidové fáze (fáze telogenní), která trvá 3 až 4 měsíce, vlasy vypadnou nebo jsou vytlačeny a nahrazeny novými. Během klidové fáze se vytváří nová cibulka, nová papila a celý cyklus se opakuje.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: