Péče o pleť IV ? negativní faktory

Péče o pleť IV ? negativní faktory

Pokud chceme, aby si naše pleť zachovala mladistvý zjev po co nejdelší dobu, nestačí jen pravidelná péče. Také je třeba zabránit jejímu poškození. Existuje několik faktorů, které pokožku vážně poškozují.

Co patří k negativním faktorům?

1. slunce

Ač je slunce životadárné, nadměrné vystavování se UVB a UVA záření odpovídá z 80?90 % předčasného stárnutí pleti. Zničující efekty UVA a UVB zahrnují: vznik volných radikálů, úpadek množství kolagenu v pleti, negativní dopad na imunitní systém pleti, poškození DNA v pleťových buňkách.

2. cigarety, alkohol, kofein

Kofein a alkohol dehydratují naše tělo a pokožku. Alkohol ničí drobné krevní cévky v pokožce a může vyústit do jejich permanentního poškození a tzv. ?zčervenalého? zjevu. Tabákový dým nejenom vysušuje povrch pleti, ale i omezuje krevní cévky a snižuje množství krve proudící do pokožky, a tím ochuzuje pleť o podstatný kyslík a živiny. To se týká i pasivního kouření.

3. dráždivé látky

  • chlór (například v bazénu) dráždí a vysušuje pleť
  • přílišné užívání některých kosmetických přípravků s drsnými složkami (např. dlouhotrvající make-up) vede nejenom k podráždění kůže, ale může vyústit do předčasného stárnutí pleti, hlavně v oblasti očí
  • mnoho produktů proti akné
  • silné saponáty, jako např. iontový detergent

4. volné radikály

Volné radikály vznikají v našem těle při procesu metabolismu, samozřejmě je nemůžeme vyloučit, ale můžeme minimalizovat napáchanou škodu užíváním antioxidantů. Abychom předešli zkáze, doporučuje se užívat vitamíny s antioxidanty (jako vitamin C, vitamin E), vylepšit svoji dietu tím, že do jídelníčku zahrneme čerstvou zeleninu a ovoce a zelený čaj, který je velmi silným antioxidantem.

Volné radikály jsou také obsaženy ve volném prostředí, proto bychom měli minimalizovat/vyhýbat se: vystavování ionizující radiaci (z průmyslu, slunečního záření, kosmických paprsků, medicínského rentgenového záření, ozónu a kysličníku dusného, primárně z automobilových výparů), těžkým kovům (jako rtuti, kadmiu, a olovu), dýmu z cigaret (jak aktivně, tak i pasivně) atd. Abychom ještě více minimalizovali poškození volnými radikály, používejte hydratační krémy s antioxidační ochranou.

5. roční období, zejména zima

V zimě v důsledku chladnějších teplot klesá produkce mazových žláz a pokožka je přirozeně sušší. Dále je nepříjemné působení větru, který pokožku taktéž vysušuje a narušuje. V kombinaci s tím se negativně projeví střídání pobytu v přetopených místnostech se suchým vzduchem a rychlé přechody ze zimy do tepla a naopak.

V tuto dobu není vhodné používat přes den hydratační přípravky. Lépe je ve vyšší míře aplikovat výživné krémy. V optimálním případě by měl obsahovat vitaminy A a E nebo ovocné kyseliny, chybět samozřejmě nesmí UV filtr.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: