Péče o pleť I ? typy pleti

Péče o pleť I ? typy pleti

Stejně jako tělo je i pleť vystavována přirozenému procesu stárnutí. Bez pravidelné péče bude naše pleť jen stěží hladká a vláčná, proto je třeba o ni správně pečovat.

Mastná pleť

Typickým znakem jsou rozšířené póry a lesk, který je viditelný již krátce po čištění. Mastná pleť je poněkud silnější a často působí pórovitě, bledě a těstovitě. Má sklony k nečistotám jako jsou uhry a ucpané póry.

Má také ale své výhody. Díky mastnému filtru je dobře chráněna proti vysychání, silnější zrohovatělá vrstva ji chrání před vnějším poškozením. Tím zůstává mastná pleť ze všech druhů pleti nejdéle hladká, bez vrásek. Tato pleť vyžaduje hlavně v období dospívání zvýšenou pozornost a dostatečnou péči. Jde o pravidelné hluboké čištění pleti, ale i správnou životosprávu.

Suchá pleť

Mírně pórovitá a růžová. S přibývajícím věkem se stává mastnou a drsnou. Její póry se zvětšují. Na pohled jde o pleť tenkou, téměř průsvitnou. Suchá pleť je méně odolná, snadno zranitelná a někdy jí prosvítají rozšířené žilky. Je málo chráněna proti vlivům vnějšího prostředí (sluneční záření, teplotní kontrasty ? mráz, sauna), protože její mazové žlázy fungují nedostatečně. Často dochází k přílišnému podráždění.

Své výhody si tento typ pleti zachovává asi do 30 let. Vypadá pěkně a nevyskytují se při ní problémy s trudovitostí a pupínky.

Normální pleť

Ideální typ pleti. Je kombinací mastné a suché. Mazové žlázy produkují přiměřené množství mazu, póry jsou jemné, nezřetelné. Na pohled je to velice pěkná pleť. Má sametově hebký povrch a jemně růžovou barvu.

Smíšená pleť

Promaštění je nestejnoměrné a jeho příčinou je nestejnoměrné rozložení mazových žláz. Střední partie (nos, brada a čelo) bývají mastnější, ostatní partie (víčka, tváře horní ret a krk) sušší. Je to nejčastěji vyskytující se typ pleti, velmi náročná na ošetření.

Jak zjistit typ pleti

Pro typ pleti je důležitá činnost mazových žláz, velikost kožních pórů i celkový vzhled pleti.

Typ pleti lze určit na základě zkušenosti pouhým okem nebo jednoduchým testem:

Pleť testujeme dvě hodiny po běžném ranním očištění. Připravíme si obyčejný ubrousek, který přitiskneme na obličej a přitlačíme prsty na více místech.

  • Je-li ubrousek rovnoměrně promaštěný a držel i několik sekund přilepený na obličeji, je naše pleť mastná.
  • Je-li ubrousek zamaštěný jen v místě T zóny tedy čela, nosu a brady, je naše pleť smíšená.
  • Pokud najdeme na ubrousku kožní šupiny a žádné promaštění, je naše pleť suchá.
  • Je-li místo středu obličeje promaštěno jen nepatrně a ubrousek je jinak čistý, máme normální pleť.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: