Péče o nohy II. ? ošetření problémů nohou

Péče o nohy II. ? ošetření problémů nohou

Problémy s nohama se při nedostatku péče dříve nebo později projeví. Lépe je jim samozřejmě předcházet, ale pokud nastanou, neměli bychom nic odkládat. Jaké nejčastější nepříjemnosti nás mohou potkat?

Ztvrdlá kůže na patách

Ztvrdlou kůži na patách spolehlivě změkčíme pravidelným promazáváním krémem na nohy. Také nám pomůže, když si zajdeme na pedikúru, kde zhrublou kůži odstraní profesionálně a ihned.

Pot a zápach

Potící se nohy a s nimi spojený zápach je nepříjemný pro každého. Předejít jim lze důslednou čistotou ? omyjeme si chodidla kdykoliv to jen půjde. Totéž platí pro výměnu obuvi a ponožek. Na chodidla používáme deodorant či jiný přípravek proti zápachu a plísním. Proti pocení pomáhají také koupele v odvaru z dubové kůry.

Plísně na nohách

Nejběžnějším a nejzáludnějším problémem je plísňové onemocnění nohou. Velmi snadno se přenáší a nejrizikovějšími zdroji nákazy jsou tělocvičny a bazény, protože vlhké teplo je pro plísně ideálním prostředím.

Příznaky se obvykle nejdříve projeví mezi čtvrtým a pátým prstem. Kůže svědí, potom bolí a zapálí se. Pokud nezačnete s léčbou, může pokožka popraskat, mokvat a infekce se často postupně rozšíří po celé noze, někdy i okolo nehtů na rukou. Některé plísně jsou odolné volně prodejným přípravkům, takže se pod lékařským dohledem podávají širokospektrální protiplísňové preparáty.

Prevence plísňového onemocnění

Nohy si myjeme a prohlížíme každý den. Pečlivě si je osušíme, zvláště mezi prsty a použijeme protiplísňový zásyp. Ve veřejných sprchách, bazénech a šatnách nosíme gumové pantofle. Nepůjčujeme si od nikoho a ani nikomu ručník, boty či tenisky. Vždy nosíme vlastní punčochy a ponožky.

Kuří oka

Je třeba zamezit dalšímu tlaku a přiložit náplast na kuří oka s kyselinou salicylovou. Nepoužíváme masti a roztoky, protože mohou pronikat do okolní zdravé pokožky a podráždit ji.

Profesionální pedikúra

Pokud si nejsme jisti jak o nohy správně pečovat, nebo máme nějaké problémy, raději zvolíme profesionální pedikúru, která trvá kolem 1 hodiny, kdy se používají krémové peelingy, oleje, změkčovací přípravky, kterými se provádí masáž nebo zábal. Samozřejmostí je úprava délky a tvaru nehtů, u nohou pak hrubé kůže a mozolů na ploskách nohou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2017-10-19 14:41:56Denisa Novotná |Pedikúra

Všechny díly seriálu: