Péče o dětské zuby

Péče o dětské zuby

Zuby si čistíme každý den alespoň ráno a večer. U dětí bychom měli s čištěním začít prakticky ihned, jakmile se objeví první zoubek. Miminku se zoubky začnou prořezávat kolem šestého měsíce věku.

První návštěva u zubaře

Děti mají nárok na preventivní prohlídku každý půlrok. Poprvé by měly zubaře navštívit mezi 1. a 2. rokem, tedy v době, kdy lékař zuby pouze prohlédne. První setkání se zubařem je víceméně orientační a poznávací.

Zubní kartáček a pasta

Když se objeví první zoubek, je čas začít s pravidelnou péčí o něj. U předních zoubků nejprve postačí otírání vatovým tamponkem nebo speciálním kartáčkem, který si můžeme nasadit na prst a přejíždět po dásních. U zadních zoubků je na řadě dětský kartáček.

Kartáček vybíráme podle věku dítěte. Neměl by být příliš velký a především ne s tvrdými štětinami. Kartáček pravidelně obměňujeme. I zubní pastu přizpůsobíme dětským zoubkům. Měla by obsahovat fluor, který se váže na zubní sklovinu a vytváří na ní ochranný film.

Čistíme zoubky

Děti učíme správné technice čištění zubů, ale i délce, po kterou mají zuby čistit. Zuby by se měly čistit dvakrát denně po dobu 2?3 minut. Naučíme děti, že po vyčištění zoubků před spaním už nesmějí jíst.

Od 5?6 let se prořezávají první stálé zuby, v této době by již dítě mělo mít správný návyk ústní hygieny. Protože dítě zhruba do věku 6 let není dostatečně manuálně zručné, hlavní péče o zuby leží tedy na rodičích.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: