Patchwork

Patchwork

Patchwork (z angličtiny: patch ? záplata, work ? práce, dílo = vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory.

Výsledný patchwork je pak spojen s dalšími vrstvami látky a je ještě ozdobně prošíván drobnými stehy. Původně se jednalo výhradně o ruční práci, dnes již existují speciální šicí stroje, na kterých lze patchwork vytvářet.

Historie patchworku

Tato textilní technika je stará tisíce let. První práce z patchworku pocházejí ze starého Egypta, později se s nimi setkáváme i v Evropě a Asii.

Dnes se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, které mají vhodnou barvu a obvykle jsou potištěny drobným vzorem. Základem bývá 100 % bavlněná látka. Patchwork se nejčastěji používá k výrobě dek, přehozů a polštářů, ale kromě toho může být použit i pro výrobu batohů, textilních dekorací, teplých bund, kabátů a jiných oděvních doplňků.

Vybavení a materiál

Šijeme-li pouze zřídka, vystačíme si se základními nástroji ? ostrými nůžkami, pravítkem a běžnými šicími potřebami.

Chceme-li se však patchworku věnovat častěji, vyplatí se nám zakoupit speciální nářadí. Mezi ně patří řezací nůž ? nejlépe kotoučový ? existuje v různých velikostech. Řezací podložka, různé druhy šablon, rastrových pravítek a spon. Ostré řezátko potřebujeme, abychom snadno a bez roztřepení vytvarovali kousky látek do požadovaných tvarů. Řezacím kolečkem můžeme řezat i více vrstev najednou. Díky pravítkům snadno řežeme přesné kousky v různých velikostech i tvarech. Nitě nejlépe ze 100 % bavlny. Pokud sešíváme dvě látky různých barev, použijeme nit, která se hodí k tmavější látce. Šicí jehla, špendlíky, krejčovská křída. Látka ? nejlépe se hodí 100 % bavlna, ale není podmínkou. Před začátkem práce je dobré látku vyprat, aby se později nesrážela a nepouštěla barvu. Vložka (rouno) používáme k vyplňování patchworkových dek. Jednotlivé díly vložky k sobě spojujeme "krokvičkovým stehem", který umožňuje plynulé napojení jednotlivých dílů.

Stříhání, šití a prošívání

Stříhání

Při stříhání skládáme látku dvojitě, čtyřnásobně nebo osminásobně na sebe, abychom si ušetřili práci. Dbáme na to, aby látka byla poskládaná pečlivě a okraje seděly na sobě. Při stříhání nezapomeneme na přídavek na švy, který uděláme nejméně 15 mm.

Šití

Všechny patchworkové díly se šijí vždy se stejným přídavkem na švy. Sešíváme sousední díly lícem. Okraje švů musíme po každém sešití sežehlit do jednoho směru.

Úsporné šití ? tato technika šetří čas i nitě. Ušijí se první dva díly, hned se přiloží další dva ? nit se neodstřihuje. Pokračujeme stále dokola. Po sešití všech dílů se jednotlivě od sebe odstřihují a vyžehlí.

Olemování okraje

Jednoduchým a trvanlivým zakončením pokrývky je dvojité olemování okrajů. Barva olemování se vybírá tak, aby ladila s barvou pokrývky nebo s ní kontrastovala.

Prošívání

Prošitý patchwork se nazývá quilt (slovo pocházející z latiny, prošívání, které se používalo ke zpevnění deky či oblečení, mělo a má i zdobnou funkci). Patchworkové práce bývají často zdobeny rozmanitými ozdobnými prošívanými vzory. Vypracovávají se přes všechny vrstvy látky, tzn. že i na rubové straně vznikne zajímavý vzor. Barvu nitě můžeme zvolit kontrastní, aby vynikla na látce.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: