Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar (Herpes zoster) je bolestivé onemocnění způsobené stejným virem (varicela), který vyvolává plané neštovice. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nehyne, ale zůstává nadále v těle.

Příznaky pásového oparu

Nemoc postihuje především starší a oslabené jedince. K propuknutí této nemoci může přispět i stres a těžká fyzická námaha. Pásový opar se projevuje nejčastěji svěděním, zarudnutím kůže, celkovou únavou, bolestí hlavy a těla, horečkou.

Dalším znakem propuknuté nemoci je výsev puchýřků naplněných tekutinou, která je vysoce infekční. Toto je období, kdy je bolest značná a je zapotřebí bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc. Puchýřky se objeví v pruhu.

Nejčastěji je postižena kůže břicha, hrudníku či zad, ale může dojít k výsevu vyrážky kdekoliv na těle. Pásový opar sám není nakažlivý, ale z otevřených puchýřků se může na děti nebo na dospělé, kteří plané neštovice neprodělali, přenést virus a nakazit je tímto onemocněním.

Průběh nemoci

Průběh onemocnění má několik stádií.

První fáze ? únava, teplota, svědění a výsev puchýřků za přítomnosti bolesti. V tomto období je nutné lékařské vyšetření, které vyloučí či potvrdí diagnózu. Léčba musí být zahájena do 72 hodin od prvotních příznaků, aby byla co nejúspěšnější a nedošlo ke komplikacím. První fáze trvá zhruba týden.

Druhá fáze ? zasychání puchýřků a vytváření strupů. Pokud je léčba zahájena včas, puchýřky asi po týdnu začínají zasychat a vytvářet stroupky. Stroupky se odlupují v rozmezí asi dvou týdnů.

Fáze rekonvalescence ? nastává po odloupnutí stroupků. V této době je vhodné kůži zvláčňovat, promazávat a hydratovat, aby se vrátila k normálu.

Pásový opar se léčí asi měsíc, je to však individuální. Záleží i na místě, které je postižené.

Léčba

Při léčbě se kombinují obvykle protizánětlivé, analgetické (proti bolesti) a virostatické prostředky. Virostatika se podávají v tabletkách. Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan), jinou možností je látka valaciclovir (Valtrex).


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: