Ortorexie

Ortorexie

Počet příznivců zdravé výživy ve světě roste, ale je řada těch, kteří to přehánějí. U nich se původní trend zdravé výživy změní ve stejnou poruchu stravovacích návyků. Říká se jí ortorexie.

Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou. Její zastánci vždy skončí u diety, která zakazuje jíst maso, tuky, potraviny uměle hnojené, ošetřované pesticidy a geneticky modifikované. Ze stolu smetli ortorektici i další potravinářské výrobky, jejichž konzumace byla někdy zpochybněna, zavržena nebo podléhá pověrám. Téma stravy se u ortorexie stává ústředním bodem života. Ortorektici tolik nepřemýšlejí o kvantitě, ale přehnaně dbají na kvalitu stravy. Kdo jednou podlehne ortorexii, stává se závislým jako narkoman - a jako on si ničí zdraví. Později člověka začne ovládat strach, že by se výrobky potravinářského průmyslu mohl otrávit, a proto odmítá jíst cokoli, u čeho nemá zaručeno naprostou zdravotní nezávadnost.

Důsledky ortorexie

Ortorektici konzumují jen nízkotučná jídla, snižují také příjem cukrů. Organismu tak schází řada nutričních látek, dochází k úbytku na váze. Nemocný trpí chudokrevností, mohou mu vypadávat vlasy, ženy nemenstruují. V nejhorším případě může dojít až k úmrtí. Posedlost zdravou výživou narušuje kontakty ortorektika s jeho okolím. Než aby zašel za svými rodiči na oběd či za kamarády na párty plnou nezdravého jídla, raději zůstává doma sám. Přesvědčuje okolí, aby se sebou také začali něco dělat a pomalu přichází o přátele.

Odborná definice

Ortorexie je definována jako přílišná starost o zdraví, zaměřená na co nejzdravější stravování, která se může proměnit ve vážnou poruchu. Lidem, kteří ortorexií trpí, se stává výhradním zájmem v životě starost o to, co konzumují. Upínají všechny myšlenky k přemýšlení o svém zdravém jídelníčku.

Steven Bratman

Poprvé pojem ortorexie, přesněji Orthorexia nervosa vyslovil v roce 1997 americký lékař Steven Bratman. Ten založil komunitu zabývající se výhradně zdravou výživou a po čase začal na svých přívržencích i sobě pozorovat znaky posedlosti se všemi jejími negativní důsledky.

Doktor Bratman měl ale nakonec štěstí. Jednou mu kdosi nabídl kousek sýra a on ho neodmítl. Když ho snědl, jako zázrakem se zbavil chřipky. Po dlouhém vnitřním boji si dal pizzu a potom i zmrzlinu a byl z přehnaného sklonu ke zdravé výživě vyléčen. Příznaky ortorexie, její zdravotní rizika a psychiatrický obraz jejich zastánců popsal na základě vlastních zkušeností v knize Healthfood Junkies (Fanatici zdravé výživy).

Jak poznáte ortorektika

Pro ortorektiky je téma zdravé výživy na prvním místě. Vzdávají se potravin, které jsou uměle hnojené, geneticky upravené či obsahují jakoukoliv chemickou látku. Nakonec jim zbývá jen zelenina, ovoce a bio produkty z obchodů se zdravou výživou. Postupně jim ale začnou připadat podezřelé i tyto potraviny, zkoumají, kde byly vypěstovány, jak s nimi bylo nakládáno, a jejich seznam povolených potravin se dále zužuje. Nakonec jedí jen velmi málo, často si zeleninu pěstují sami, ale škodliviny obsahuje i vzduch, se kterým jsou jejich produkty v kontaktu, což je děsí. Ortorektik je pak zcela pohlcen strachem, že by se mohl nějakou potravinou otrávit.

Trpíte ortorexií?

Chcete si sami zjistit, zda nemáte sklony k ortorexii či jí dokonce přímo netrpíte? Odpovězte si na následující otázky. Pokud jste na většinu z nich odpověděli kladně, měli byste se nad sebou zamyslet.

  • Zajímáte se více o kvalitu potravin než o to, jak jsou chutné?
  • Trávíte více než tři hodiny denně přemýšlením o zdravé výživě?
  • Cítíte se vinni, pokud porušíte své stravovací zvyklosti?
  • Plánujete dnes, co budete jíst zítra?
  • Izoluje vás společensky váš způsob stravování?

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: