Origami

Origami

Origami je umění skládání z papíru. Výraz "origami" je japonský, doslova znamená: "skládat" (oru) "papír" (kami). Origami je obecně považováno za japonské umění, i když skládání papíru se pěstovalo i v jiných zemích, např. v Číně a Španělsku.

V průběhu staletí se origami vyvinulo ve zvláštní formu umění s mnoha možnostmi vytváření i použití a bylo převzato i v dalších kulturních okruzích. Dodnes má většina skládaných tvarů svůj vzor ve světě zvířat a rostlin.

Historie origami

Dobu, ve které má tradice japonských origami počátek, dnes již přesně nelze určit. Je ale jisté, že Japonci se seznámili s tajemstvím výroby papíru u Číňanů již počátkem 1. tisíciletí n. l. tedy asi o tisíc let dříve než první Evropané. V nejstarších dobách byly papírové skládanky v Japonsku užívány při náboženských obřadech a při výzdobě šintoistických svatyní. Šintó je tradiční japonské náboženství, ve kterém je uctívána bohyně Slunce, nejrůznější božstva, ale i zvířata a pohádkové bytosti.

Jako zábava se začaly papírové skládanky v Japonsku šířit až někdy v 17. století. Zmínky o nich se objevují i v různých literárních dílech v 18. a 19. století, takže víme, že už tehdy Japonci znali asi sedmdesát druhů skládanek. Byla to různá zvířátka, pohádkové bytosti i pouhé ozdoby. Již tehdy se však formovala základní zásada japonských origami: ne věrně kopírovat tvar skutečných předmětů, ale pouze je zjednodušeně symbolizovat. Hlavní důraz se přitom klade za to, aby výsledná podoba byla jednoduchá a působila esteticky vyváženým dojmem.

Největšího rozkvětu dosáhly v Japonsku skládanky origami koncem 19. století a tuto oblibu si udržely dodnes. S jednoduchými skládankami se seznamují děti již v mateřských školách a origami jsou zahrnuty i do učebních osnov výtvarné výchovy na základních školách. Origami však není výlučně dětskou záležitostí. V Japonsku je i seriózní tvůrčí činností dospělých a mistři origami jsou všeobecně uznáváni.

Tradiční a moderní origami

V současné době existují v Japonsku dva druhy origami - tradiční a moderní, které se od sebe značně liší.

Pro tradiční origami je typické, že se skládají vždy z jednoho kusu papíru, bez použití nůžek, lepidla apod. a také bez dalšího zdobení - třeba přimalování očí (to se už dnes tak přísně nedodržuje). Postup jejich skládání bývá velmi přesně předepsán, takže výsledky by se od sebe neměly příliš lišit, ať je složí kdokoli.

U moderních origami je oproti tomu ponechán značný prostor pro vlastní fantazii skládajícího. Autoři japonských příruček přitom zdůrazňují, že je hlavně třeba nechat se "vést srdcem". Zatímco soubor tradičních origami je víceméně uzavřen, každý rok se v Japonsku objevují stovky nových moderních skládanek. A postup jejich zhotovení bývá opravdu netradiční. Kromě stříhání a vzájemného slepování jednotlivých dílů se například zvířatům nalepují oči, uši, ocas a jiné části těla nejenom z papíru, ale třeba i z plsti nebo příze.

Papír na origami

Papír je jediným materiálem, který na origami potřebujeme, a proto je jeho výběr důležitý. Originální papír určený pouze pro origami je ve tvaru čtverce 15 x 15 cm z tenkého papíru obarveného po jedné straně. V Japonsku se papír na origami vyrábí ze surovin pro Evropana nedostupných: cukrové třtiny, bambusu či moruše. Obecně se dá říci, že papír na origami by měl být jemný, ohebný, pevný a navíc barevný.

  • Jemnost ? není příliš silný a dovoluje i několikanásobné přeložení.
  • Ohebnost ? po přeložení a následném rozložení je vzniklý sklad dobře vidět, hezky "drží hranu" a můžeme ho kdykoli zopakovat podle již jednou vytvořené linie.
  • Pevnost ? v místě, kde je přeložen, se netrhá.
  • Barevnost ? barevný vzor udělá vaši skládanku zajímavější.

Zásady origami

  • Nejprve je třeba zvolit správný papír a přistřihnout ho pro zvolenou figuru do správného tvaru a rozměru.
  • Musíme stále dbát na to, abychom pracovali čistě a pečlivě.
  • Všechny ohyby a záhyby musí být velmi přesné.
  • Záhyby a ohyby budou zřetelnější, jestliže je ještě přejedeme nehtem.
  • Nesmíme vynechat žádný úkon. Proto je třeba mít na zřeteli i každý předchozí a následující krok.

Ten, kdo s origami ještě nemá zkušenosti, by měl začít s vytvářením základních tvarů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: