Olympiáda začíná, aneb procházka olympijskou historií

Olympiáda začíná, aneb procházka olympijskou historií

Dnes v 20:08 čínského (16.08 středoevropského) času budou v Pekingu zahájeny XXIX. letní olympijské hry. Je tedy pravý čas říci si o historii olympijských her.

Vše začalo v starém Řecku

Olympijské hry sahají ve své historii až do roku 776 př.n.l. V té době byl sport považován za součást výchovy mladých mužů ? cvičili tak odvahu, chrabrost a válečnické schopnosti. Ve zmíněném roce odstartovala prvními oficiálními hrami éra, která trvala více než jedno tisíciletí.

Hry se pořádaly k poctě boha Dia. Byla to vždy velká událost, kde nejen sportovci předváděli své sportovní umění, ale i básníci, filosofové a dějepisci přednášeli svá díla. Název dostaly podle řeckého města Olympie, kde probíhaly. Stejně jako dnes se konaly jednou za čtyři roky koncem léta, v době našeho srpna a září. Období mezi hrami se nazývalo olympiáda.

Zpočátku hry zahrnovaly jen jedinou soutěž, běžecký závod a byly určeny pouze mužům ? svobodným řeckým občanům.

Soutěžící i pořadatelé museli na stadión přicházet nazí. Toto pravidlo bylo zavedeno poté, co se v přestrojení pokusila na stadion dostat matka jednoho z atletů.

Později byly hry zpřístupněny všem a zároveň se objevily další olympijské disciplíny ? třeba závod vozů, gladiátorské zápasy a boj mužů proti zvířatům.

V roce 394 zakázal olympijské hry coby pohanský přežitek zvláštním ediktem císař Theodosius I. Roku 426 pak vydal rozkaz ke zbourání chrámů a soch v Olympii.

Novodobé hry v Olympii

Nápad oprášit starou tradici a uspořádat novodobé hry se zrodil až v 19. století ? po osvobození Řecka z turecké nadvlády. Městská rada v Olympii se rozhodla pro obnovení her ve městě. Měly se konat každé čtyři roky v Den řecké nezávislosti, tedy 25. března. Praxe byla taková, že se konaly až koncem listopadu, v Aténách a jen čtyřikrát ? v letech 1859, 1870, 1875 a 1887.

Pierre de Coubertin

Definitivní podobu dal olympijským hrám vtiskl francouzský pedagog a historik baron Pierre de Coubertin. 23. června 1894 navrhl na kongresu v Paříži znovu zavést olympijské hry v mezinárodní podobě. Tento kongres také podnítil vznik Mezinárodního olympijského výboru.

I. novodobé hry v roce 1896

I. novodobé letní olympijské hry pod záštitou Mezinárodního olympijského výboru se konaly v dubnu 1896 v Aténách a trvaly 12 dní. Slavnostní zahájení se konalo v den 75. výročí vzniku řeckého hnutí za nezávislost. Medaili ? stříbrnou ? získal pouze vítěz každé disciplíny. Kromě toho obdržel diplom a olivovou ratolest. Od té doby se olympijské hry konají každé čtyři roky (s výjimkou válečných let). A i následující dny by měly být oslavou sportu tak, jak si to přál baron Coubertin.

Symboly olympijských her

Symbolem olympijských her je pět navzájem propojených kruhů, které znázorňují "jednotu pěti kontinentů a setkání závodníků celého světa na olympijských hrách v duchu soutěže a přátelství".

Olympijská vlajky je bílá s olympijským symbolem. Je používána od roku 1920. Po skončení her je symbolicky předána dalšímu pořadateli.

Heslo olympiády zní "Rychleji, výše, silněji."

Olympijskou hymnu složil již pro první OH 1896 řecký skladatel Spiros Samaras, text napsal Kostis Palamas.

Olympijský oheň je používán od roku 1928. O odm let později začala tradice štafetového běhu s pochodní zažehnuté v Olympii.

?Jménem všech závodníků slibuji, že se na OH představíme jako loajální soupeři dbalí pravidel, jimiž jsou hry řízeny, a s přáním bojovat v rytířském duchu pro slávu sportu a čest našich družstev. Tento slib se stal od roku 1920 oficiálním slibem olympijských her.? Tento olympijský slib v den zahájení za všechny účastníky přísahá vybraný sportovec pořadatelské země ? obvykle významná osobnost.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: