Nutriční značení výrobků

Nutriční značení výrobků

Doporučená denní dávka představuje vědecky stanovené hodnoty, které uvádějí množství jednotlivých vitamínů a minerálních látek potřebných k udržení dobrého zdravotního stavu.

Jak má vypadat vyvážená strava?

Odborníci na výživu doporučují, abychom jedli vyváženou stravu obsahující:

  • 50?55% celkové energie ze sacharidů, včetně cukrů
  • 30?35% celkové energie z tuků, včetně nasycených mastných kyselin
  • 10?15% celkové energie z bílkovin

Nutriční značení na výrobcích

Výrobci mohou dobrovolně poskytovat dodatečné informace týkající se výživy jako je doporučené denní množství, které uvádí i podíl jedné porce potraviny na tomto denním příjmu energie a hlavních živin na osobu.

Na etiketě potravinářského výrobku je uvedeno množství vitamínů a minerálních látek obsažených v tomto výrobku a také jejich procentuální podíl na doporučené denní dávce. Díky této informaci spotřebitel pozná, v jaké míře výrobek pokrývá celkovou denní potřebu vitamínů a minerálních látek.

Požadavky na energii za den

  • děti 1500 až 2000 kcal (6300 až 8400 kJ),
  • muži 2200 až 2700 kcal (9240 až 11 340 kJ)
  • ženy 1800 až 2200 kcal (7560 až 9240 kJ)

Protože se požadavky na výživu mění v závislosti na věku, hmotnosti, výšce, pohlaví a úrovni fyzické aktivity, nepředstavují tato denní množství cíle, kterých má být dosaženo, ale doporučené hodnoty, které byly stanoveny pro zdravého člověka s průměrnou hmotností a průměrnou fyzickou aktivitou.

Pro účely označování potravinářských výrobků a ve snaze omezit nadměrnou spotřebu potravin, zvláště u skupin lidí s nízkým výdejem energie, bylo dohodnuto, že hodnoty doporučeného denního množství používané v současné době pro ženy budou aplikovány pro všechny dospělé osoby.

To také zabrání zmatkům při používání nových hodnot založených na průměrném doporučeném denním množství mezi muži a ženami, neboť tyto hodnoty nejlépe splňují potřeby většiny populace.

Stáhněte si

Máte-li zájem o podrobnější a další informace, stáhněte si je zde.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: