Nudíte se? Kupte si ... antquarium!

Nudíte se? Kupte si ... antquarium!

Chcete mít doma nějakého živého tvora, ale nemáte čas nebo se vám o něj nechce starat? Pak pro vás bude antquarium to pravé. Nejenže je úžasné na pozorování, ale bude jistě i středem zájmu každé vaší návštěvy. O co jde?

Antquarium je vlastně malé mravenčí ZOO, které můžete vlastnit doma. Jde o nevelký průhledný plastový kvádr naplněný barevnou hmotou podobnou želatině, vyrobené z výživného netoxického gelu.

Umístění antquaria

Antquarium nesmí být na přímém slunci. Ideální je umístit ho na stinné místo do pokoje, kde je teplota 18-27 stupňů Celsia. Na povrchu je gel tuhý, proto je do něj těsně před umístěním mravenců nutné dodávanou dřevěnou tyčinkou udělat několik otvorů.

Do antquaria umístíme několik mravenců speciálního druhu. Ti se začnou gelem provrtávat. Protože je i náplň antquaria průhledná, můžeme toto úžasné divadlo pozorovat ? mravenci vytvoří originální strukturu chodeb v gelu.

Údržba

Mravence není nutné krmit. Náplň obsahuje cukr, který mravence stimuluje k jeho prokousávání. Do gelu jsou přidány také aminokyseliny, vitamíny a minerály, které poskytují mravencům odpovídající stravu. Jelikož větší část gelu tvoří voda, získávají mravenci také dostatek tekutin. Stravování gelu a vypařování vody zaručuje potřebnou vlhkost.

Nádobu není nutné často otvírat, stačí jen na pár minut každých třicet dnů, aby se vyměnil vzduch.

Mravenec se v antquariu dožije přibližně šesti měsíců. Pokud zemře v chodbách, ostatní ho vynesou na povrch, odkud se potom dá odstranit. Gel lze použít opakovaně. Nelze ale míchat různé skupiny (kolonie) mravenců. Než si pořídíme nové mravence, je nutné počkat na zánik posledního.

Jak antquarium vzniklo?

Existenci antquaria má na svědomí NASA. V rámci svého programu zkoumání života hmyzu ve vesmíru (v beztížném stavu) vytvořila první antquarium a poprvé vyslala mravence do vesmíru. Bylo to v roce 2000 na palubě raketoplánu při letu S.T.S-107 spolu s dalším hmyzem. Smyslem tohoto experimentu bylo pozorovat a charakterizovat účinky vesmírného letu na chování mravenců při hloubení chodeb. Aby se daly porovnat rozdíly, zůstala druhá mravenčí kolonie na Zemi.

Pro svůj výzkum NASA zvolila mravence typu Pogonomyrmex occidentalis. Jsou totiž výjimečně odolní a nenároční na teplotu nebo vlhkost prostředí.

Dnes můžete mít antquarium doma i vy. Život v něm je fascinující a ke každodennímu pozorování strhne téměř každého.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: