Nomofobie ? strach z nedostupnosti mobilu

Nomofobie ? strach z nedostupnosti mobilu

Mobilní telefon se stal jedním z fenoménů posledních let. Není to jen praktická záležitost. Mobil se stal naprosto běžnou věcí, kdo ho nemá, může být v kolektivu považován za outsidera.

Tím, že mobil máme u sebe v podstatě 24 hodin denně, stává se naším životním souputníkem a může vzniknout forma závislosti na jeho používání. Případná nemožnost jeho použití se může projevovat stejnými příznaky jako jakákoliv jiná závislost. Pocení, třes, bušení srdce,ztráta schopnosti se soustředit ? to jsou projevy člověka postiženého nomofobií.

Co je nomofobie

Je to tedy strach z nemožnosti pomocí mobilu komunikovat, ať už z důvodu nedostupnosti signálu, vybité baterie, vyčerpaného kreditu či nefunkčnosti přístroje. Byla zařazena mezi psychické poruchy způsobené moderní civilizací a technickými novinkami a mezi panické strachy.

Slovo nomofobie vzniklo z anglických slov ?no mobile phobia? a stalo se z jedním stresorů obyvatel vyspělého světa. Zatímco ještě v nedávné době byly stresujícími faktory našich životů jen zásadní životní události, se změnami ve společnosti a stále se rozrůstajícími komunikačními možnostmi k nim přibývají I faktory ne tak zásadního charakteru, zato trvající prakticky neustále. Jedním z nich je nomofobie.

Výzkumy varují

  • Mobilní telefon nikdy nevypíná každý druhý majitel.
  • Jen jeden z deseti lidí musí mít přístroj zapnutý kvůli práci.
  • Na jednoho obyvatele (včetně kojenců) připadá už více než 1,3 přístroje.
  • Nomofobie postihla každého druhého majitele mobilního telefonu.

Co dělat?

Váháte, jestli jste postiženi nomofobií? Ať už to tak je nebo ne, není od věci naučit se přístroj na nějaký čas denně vypínat. Minimálně by to měla být doba, po kterou spíme, a dále čas, který si vyhradíme pro své soukromí. V tomto směru se osvědčí důsledná pravidelnost a systematičnost. Vždyť mobil máme od toho, aby nám sloužil ? nikoliv obráceně.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: