Nevolnost při cestován ? kinetóza

Nevolnost při cestován ? kinetóza

Nevolnost při cestování v autobuse a autě, případně ve vlaku či jiném dopravním prostředků, zná mnoho z nás. Náchylnější jsou děti, ale i hodně dospělých znervózní před každou delší cestou autobusem.

Tato cestovní nemoc, nazývaná kinetóza, není nijak nebezpečná. Rozhodně ale ztrpčuje život.

Kinetózy obvykle dělíme na čtyři základní formy:

Při nervové formě onemocnění jsou základními příznaky závrať, pocit tíhy v hlavě, bolest hlavy, slabost, ospalost. Při této formě kinetózy dochází k narušení psychického stavu.

Forma s převažující gastrointestinální symptomatologií se vyznačuje zkreslením chuťových vjemů. Pozorujeme nechutenství, objevuje se nevolnost a někdy i zvracení, po němž může dojít ke zlepšení celkového stavu. U osob s kinetózou může vzniknout pocit štítivosti k zápachu připáleného jídla, k tabákovému dýmu, k zvratkům, k výfukovým plynům apod.

Při srdečně-cévní formě kinetózy zpočátku dochází ke zrychlení srdeční činnosti, zvýšení arteriálního tlaku a někdy i poruchy srdečního rytmu. V dalším průběhu se puls zpomaluje, dýchání se stává povrchovým a klesá arteriální tlak.

Nejčastěji se vyskytuje smíšená forma kinetózy, při které příznaky nemoci vznikají v nejrůznějších kombinacích, přičemž připomínají chvíli jednu, chvíli jinou formu kinetózy.

Co kinetózu způsobuje?

Kinetóza je způsobena rozdílným vnímáním zrakových vjemů a kinetického orgánu ve vnitřním uchu. Z vnitřního ucha přicházejí do mozku přesné signály o pohybu, ale oči často zaznamenávají pouze nepatrný pohyb. Nejvíce tento rozdíl pozorujeme, pokud v pohybujícím a nepatrně vibrujícím dopravním prostředku sledujeme na krátkou vzdálenost nepohybující se předmět. Typicky je to například čtení v autobuse. Vnitřní ucho registruje neustálý pohyb, ale oči ne.

Prevence

Jako preventivní opatření pro ty, které kinetóza obzvláště trápí, jsou doporučovány určité druhy cvičení, které zvyšují odolnost člověka proti tomuto onemocnění. Je to otáčení a kývání hlavou, kotouly, skoky na trampolíně a další cviky, při nichž se často mění poloha hlavy. Užitečné je také plavání, sportovní gymnastika a skoky do vody.

Ještě účinnější metodou je však tzv. vestibulární trénink, který se provádí na specializovaných klinikách za pomoci moderních přístrojů v kombinaci s individuálně zvolenými farmakologickými přípravky.

Jak se kinetóze bránit?

V dnešní době existuje mnoho možností, jak se kinetóze bránit pomocí různých léčebných přípravků. Nejčastěji se k tomuto účelu používají léky s kombinovaným antihistaminovým a antimuskarinovým účinkem, např. dimenhydrinat (ve formě speciálních žvýkaček), embramin, moxastin a promethazin. Doporučovaná doba podání těchto léků je cca 20 minut před plánovanou cestou dopravním prostředkem. Často proti kinetóze pomůže zázvor.

Jedním z faktorů ovlivňujícím vznik kinetózy je stravování před cestou. Oba extrémy ? přejedení se i jízda na lačno zvyšují pravděpodobnost rozvoje kinetózy. Nejvhodnější je jíst 1,5 až 2 hodiny před odjezdem. Strava má být lehká, ale současně dostatečně energeticky hodnotná. Je vhodné se vyhýbat mléku a perlivým nápojům.

Dále je samozřejmě důležitý vhodný výběr dopravního prostředku.

Při propuknutí kinetózy je možné podat další dávku léčebného přípravku. Dále zavřít oči, a tím vyřadit zrak vnímající pohyb a polohu těla. Při nevyhnutelném kývání je potřebné stanovit polohu těla tak, aby se hlava kývala ze strany na stranu a ne dopředu a dozadu. Pokud možno hlavou nehýbeme a zajistíme přívod čerstvého vzduchu.

Kinetóza a děti

Jelikož jsou děti na kinetózu náchylnější než dospělí, může se nám přihodit, že budeme bojovat s nevolností malého spolucestovatele. Kromě výše uvedených opatření je vhodné dítě rozptýlit a zaujmout nějakou hrou či zábavou. Časté vyptávání na kinetózu nebo mluvení o ní může mít kontraproduktivní účinek ? dítě začne na nemoc myslet, a tím ji může vyvolat nebo zhoršit.

Přejeme, abyste se s kinetózou setkávali co nejméně, nejlépe vůbec.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: