Nemoci dětí ? zvětšená nosní mandle

Nemoci dětí ? zvětšená nosní mandle

Při opakovaných zánětech středního ucha a infekcích nosohltanu přichází někdy v úvahu odstranění nosní mandle.

Co je nosní mandle

Nosní (správně nosohltanová) mandle je nepárový orgán umístěn v nosohltanu, schovaný za měkkým patrem, umístěný za zadní částí nosní dutiny a běžnému pohledu do úst skrytý. Velikost je individuální a závisí na věku a frekvenci onemocnění dítěte.

K čemu slouží nosní mandle

Hlavní funkcí mandlí je zachycovat škodlivé viry a bakterie, které dítě může vdechnout ústy či nosem. Protilátky a buňky v mandlích odpovídající za imunitní reakci pomáhají tyto škodlivé látky zničit, a tím napomáhají prevenci vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Působí tedy jako filtr, jako první kontakt se škodlivými protilátkami (antigeny) virů a bakterií.

Příznaky zvětšené nosní mandle

Zvětšená nosní mandle v horních cestách ale vytváří překážku, která pak způsobuje nepříjemné obtíže: dýchání s otevřenými ústy, chrápání, časté rýmy, huhňání, probuzení se ze spaní na základě zhoršeného dýchání, únava, opakované záněty středního ucha, nedoslýchavost.

Kdy odstranit nosní mandle

Pokud se opakují infekce dýchacích cest, záněty středního ucha či záněty vedlejších nosních dutin s výše uvedenými potížemi, je na místě vyšetření odborným lékařem ORL (otorinolaryngologem), který situaci zhodnotí a navrhne řešení. Pokud je mandle opravdu zvětšená, většinou je na místě její odstranění.

U dětí mladších 3 let se zákrok provádí výjimečně a to jen tehdy, jde-li prakticky o úplné "ucpání" nosu.

Jak se zákrok provádí

Odstranění nosní mandle je snadno proveditelný chirurgický zákrok. Provádí se v celkové anestézii. Po probuzení dítě stráví zbytek dne pod lékařským dohledem na pokoji v nemocnici, čímž je zajištěn klid dítěte po zákroku a již zmíněný pooperační dohled, vč. závěrečného vyšetření před odchodem z nemocnice.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: