Nemoci dětí ? zarděnky (rubeola)

Nemoci dětí ? zarděnky (rubeola)

Zarděnky (rubeola, rubella) jsou typická dětská choroba, která se však díky plošnému očkování vyskytuje již jen zřídka. Obvykle probíhá lehce a bez komplikací.

Rubeola virus

Rubeola virus patří do skupiny tzv. togavirů, který patří mezi exantémové viry. Ty způsobují onemocnění provázené vyrážkami.

Příznaky

  • Mírná horečka
  • zduřené lymfatické uzliny na krku a za ušima, popř. i jinde
  • vyrážka, která je většinou nesvědivá a objevuje se druhý nebo třetí den (červené skvrny, které po stisknutí nezmizí)
  • ospalost, malátnost, nedostatek energie

V některých případech je výskyt vyrážky tak malý, že si ji nepovšimneme. Dítě tak prodělá zarděnky, aniž to zaregistrujeme. Zjistíme to až z obsahu protilátek v těle.

Jak léčit zarděnky?

Nijak zvlášť. Utlumíme horečku pomocí paralenu, budeme dbát na zvýšený příjem tekutin. Ošetříme vyrážku. Dále zamezíme nakažení ostatních, zejména těhotných žen (viz dále). Nemoc je nakažlivá 7 dní před objevením vyrážky až 4 dny po jejím zmizení. Po cca 10 dnech od objevení prvních příznaků nemoc odezní.

Nákaza

Virus zarděnek se šíří kýcháním, kašláním i mluvením (kapénková infekce). Inkubační doba je dva až tři týdny.

Pozor

Zarděnky nesmí prodělat těhotná žena v prvním trimestru těhotenství. Hrozí velmi vážné poškození plodu. Onemocní-li dítě zarděnkami, mělo by se vyvarovat byť i náhodnému kontaktu s těhotnou ženou.

Očkování

Očkování se provádí plošně v patnáctém měsíci věku společně s očkováním proti spalničkám a příušnicím. Ve 21.?25. měsíci věku dochází k přeočkování. U některých skupin žen (zejména těch, které plánují otěhotnět), u nichž chybí protilátky, může dojít k mimořádnému očkování i v produktivním věku.

Pokud zarděnky proděláme, jsme vůči nim po zbytek života imunní.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: