Nemoci dětí ? rotavirové infekce

Nemoci dětí ? rotavirové infekce

Rotaviry pod mikroskopem vypadají jako kolečka (proto má slovo předponu ?rota-?, latinsky kolo) s malinkými výběžky.

Jde o viry velmi stabilní ? v ideálních podmínkách mají schopnost se rychle množit. Rotaviry jsou sezonní viry, v Evropě se nejčastěji vyskytují v zimním a jarním období.

Způsobují 40 % střevních průjmových onemocnění u malých dětí, u starších a dospělých často infekce proběhne lehce či bez příznaků. Virus může způsobovat i epidemie, je nebezpečný pro malé a oslabené děti, zejména od půl roku do 5 let.

Tento typ viru se často šíří v dětských kolektivech jeslí a mateřských škol nebo v nemocnicích. Napadá buňky střevní sliznice a mění vylučování iontů a vody do střev. Přenáší se nečistýma rukama či infikovanými předměty, které si děti s oblibou vkládají do úst.

Příznaky

Od nakažení do projevu nemoci uběhne většinou 48 hodin, dítě má vysokou horečku, zvrací. Toto trvá 1 až 3 dny, poté se objevuje silný vodnatý průjem (až 10krát denně). Malým dětem hrozí dehydratace. Někdy je třeba dítě hospitalizovat a tekutiny dodávat infuzí.

Očkování

Proti rotavirům existuje vakcína, není však hrazena zdravotními pojišťovnami. Očkování proti infekci se aplikuje perorálně ve dvou dávkách s minimálním odstupem čtyř týdnů, většinou u kojenců mladších šesti měsíců. U dětí starších jednoho roku a dospělých se nedoporučuje.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: