Nemoci dětí ? plané neštovice

Nemoci dětí ? plané neštovice

Plané neštovice jsou přenášeny virem, patří mezi časté nakažlivé nemoci postihující děti do 10 let. Šíří se velmi snadno a rychle, buď vzduchem, nebo přímým kontaktem.

Inkubační doba trvá dva až tři týdny. Jakmile jednou neštovice proděláme, vytvoříme si doživotní imunitu.

Příznaky a průběh onemocnění

Prvními příznaky planých neštovic bývají často horečka a bolest hlavy. Potom se objeví jednotlivé červené flíčky, obvykle nejdříve na trupu, ty se během několika hodin změní ve vodou podlité puchýřky, které svědí. V dalších dnech se na nich utvoří strupy.

Vyrážka se šíří na končetiny a obličej. Také vlasová část a sliznice mohou být vyrážkou zasaženy. Plané neštovice probíhají ve fázích, takže každý den se objevují nové červené flíčky vedle těch, na nichž se už utvořily strupy. Stroupky obvykle odpadnou po jednom až dvou dnech, ještě několik dnů po nich zůstávají světlé skvrnky.

Ošetření

Při objevení prvních příznaků, bychom měli s dítětem zajít k lékaři, aby nám potvrdil, zda jde skutečně o plané neštovice. Při vysoké horečce lékař předepíše léky na srážení horečky. Na potlačení svědění může předepsat speciální kapky.

Možné komplikace

Komplikace nejsou časté, mohou však být o to nebezpečnější, ojediněle může dojít např. k zánětu mozkových blan. Dítě si pak stěžuje na silné bolesti hlavy, má vysokou horečku a ztuhlou šíji, může zvracet. V tomto případě je nutné ihned vyhledat lékaře.

Virus způsobující neštovice v těle přetrvává i po odeznění nemoci, a protože se jedná o virus ze skupiny herpes-virů, není výjimkou později se vyskytující pásový opar, pokud dojde ke snížení imunity.

Očkování

Očkování proti planým neštovicím se provádí živou atenuovanou vakcínou s kmenem Oka. Tento vakcinační kmen byl vyvinut z tekutiny odebrané z puchýřku tříletého japonského chlapce (jehož rodina se jmenovala Oka), který měl typické plané neštovice bez jiných příznaků a komplikací.

Očkování je vhodné pro zdravé osoby, které dosud plané neštovice neprodělaly a budou přicházet do úzkého styku s nemocnými.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: