Nemoci dětí ? pátá nemoc (infekční erytém)

Nemoci dětí ? pátá nemoc (infekční erytém)

Pátá nemoc (Megaerythema infectiosum) je mírně nakažlivé virové onemocnění. Původcem této nemoci je virus přenášený kapénkovou infekcí. Pátá nemoc postihuje především děti mladšího školního věku, ale není zcela vyloučena ani u dospělých jedinců.

Nemoc je nakažlivá už několik dnů před prvními příznaky. Po výsevu vyrážky nakažlivost mizí. Po dobu výskytu vyrážky je ovšem vhodné nechat dítě doma. Prodělání nemoci přináší celoživotní imunitu.

Příznaky

Nejnápadnějším příznakem nemoci je červená vyrážka na obou tvářích. Na obličeji tvoří motýlovitý tvar. Po inkubační době, která trvá 4 až 18 dnů, se objevuje zmíněné velkoplošné zčervenání pokožky na tvářích a na nose. Později se červené skvrny objeví také na pažích a nohou, někdy i na trupu. Tyto skvrny, které mohou působit značně svědivě, mají tvar červených kruhů. Vyrážka mizí po 10 až 12 dnech. Dalším příznakem nemoci může (ale nemusí) být zvýšená teplota nebo horečka.

Ošetření

Ve většině případů není vzhledem k průběhu potřebná lékařská péče. Návštěva lékaře je nutná pouze z důvodu potvrzení diagnózy. Pokud dítě trpí teplotou, podáváme mu lék na její snížení a zajistíme mu dostatečný příjem tekutin.

Upozornění pro těhotné ženy

U těhotných žen nastává určité riziko přenosu nemoci na plod. Pravděpodobnost nákazy ovšem není vysoká ? pod 10 %. Virus pronikne přes placentu a následně postihuje plod. Nejvážnější komplikací při onemocnění plodu je porucha krvetvorby s následným hydropsem plodu. Pátou nemoc lze u plodu diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: