Nemoci dětí ? impetigo (chrásty)

Nemoci dětí ? impetigo (chrásty)

Impetigo je kožní onemocnění, které se objevuje převážně u dětí a je vysoce nakažlivé. Jeho původcem jsou bakterie žijící přirozeně na těle (stafylokoky a streptokoky).

Nejčastěji se toto kožní onemocnění objevuje v okolí úst a nosu a v oblasti, kde na tělo přiléhají plenky (u kojenců), může se však objevit kdekoli na těle. Může napadnout kůži zcela zdravou nebo kůži dříve poškozenou ekzémem, případně mechanicky poškozenou (odřenina, popálenina atd.).

Příznaky

Zpočátku kůže zčervená a objeví se na ní malé puchýřky. Ty praskají a zůstává po nich otevřená mokvavá rána, která se postupně zvětšuje. Jak povrch zasychá, objevují se žlutohnědé strupy. Puchýřky nebolí, mohou však svědit. Pokud si puchýřky či strupy dítě rozškrábe, může si roznést infekci na další místa, kde se pak vytvoří puchýřky nové. Bez léčení může tento stav trvat i několik týdnů.

Ošetření

Při sebemenším podezření, že dítě trpí impetigem, musíme co nejrychleji zajít k lékaři. Hrozí totiž, že se onemocnění velice rychle rozšíří po celém těle. K léčbě lékař obvykle předepíše antibiotickou mast nebo speciální vysušující roztok. Při rozsáhlé infekci může lékař předepsat orální antibiotika.

Na dohojení je vhodné promazávání krémy s obsahem pantenolu. Důležité je v době hojení nechodit na slunce, aby novotvořená kůže nadměrně nezpigmentovala.

Při správné léčbě antibiotiky se impetigo obvykle zlepší do 5 dnů.

Další upozornění

Impetigo je nakažlivá choroba, proto by dítě nemělo používat stejné ručníky, žínky, či povlečení jako ostatní členové domácnost. Nemocné dítě by také mělo mít svůj příbor, hrnek, talíř.

Dítěti ostříháme nehty co nejvíce nakrátko a dbáme na to, aby vždy při mytí rukou použilo mýdlo. Tak zamezíme dalšímu roznášení infekce po těle.

Izolujeme dítě od ostatních dětí, dokud infekce zcela nezmizí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: