Narcismus

Narcismus

Narcismus nebo také narcisismus charakterizuje v běžné řeči člověka nezdravě, přehnaně zaměřeného na svou osobu, přehnaný obdiv sebe samotného.

Původ

Narcismus z řec. Narkissos, krásný jinoch, který byl pro svou nesmělost považován za pyšného proto, že odmítl lásku nymfy Echó. Za své odmítnutí byl potrestán Afroditou zamilovaností do své vlastní podoby. Po celé dny pak obdivoval svoji krásu na vodní hladině, až ho bohové proměnili v květinu (narcis). Klasické zpracování této báje pochází od latinského básníka Ovidia ve sbírce Metamorfózy.

Narcismus ? porucha osobnosti

V psychologii znamená narcismus poruchu osobnosti, při níž člověk přehnaně oceňuje sám sebe a stejné hodnocení vyžaduje i od svého okolí. Snaží se ostatní ovládat a využívat, závidí druhým jejich úspěchy a podobně. Tato diagnóza s sebou nese velmi nelehkou léčbu.

Projevy narcismu

Základním rysem jedinců s touto poruchou jsou pocity velikášství, vlastní důležitosti a výjimečnosti. A dávají to svému okolí nepřehlédnutelně najevo. Chtějí vypadat před okolím dokonale, a tomu podřizují veškeré své jednání a cíle. Pokud je okolí hodnotí kriticky, obvykle reagují lhostejností nebo hněvem.

Narcisté mají sklony k vykořisťování, ve vztazích nejsou schopni pociťovat empatii. Od partnera vyžadují bezvýhradný obdiv, naopak o jeho potřeby zájem nejeví.

Léčba

Narcismus má charakter skutečné nemoci, existují pro něj tedy konkrétní diagnostická kritéria. V souvislosti s tím byly vypracovány terapeutické postupy jeho léčby. Z nich se jako účinná jeví individuální i skupinová terapie, úspěchy má též psychoanalýza.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: