Muzikoterapie

Muzikoterapie

Muzikoterapie je léčebnou metodou, která se pokouší pomocí hudby příznivě ovlivnit psychický i fyzický stav člověka. Využívání hudby v medicíně má dlouhou tradici sahající do starověku.

Toto spojení však ustoupilo do pozadí ve chvíli, kdy se začalo vyžadovat, aby byl každý léčebný postup vědecky prověřen. Teprve dnes se použití hudby v léčebném procesu opět zkoumá a zjišťuje se, že je účinné. Individuální reakce je sice různá, ale na mnohé z nás hudba velice působí. A pokud dokonce hudbu aktivně provozujeme ? byť neuměle, umožní nám to vyjádřit celou škálu emocí.

Muzikoterapie se dělí na pasivní (poslech hudby) a aktivní (hraní na nástroj, zpěv). Oba typy se můžou často překrývat. V praxi se například používá relaxace navozovaná za pomoci hudby, hudební nebo pohybová improvizace, psaní písní, zamýšlení se nad textem nebo sdílení pocitů ze společného poslechu hudby.

Hudba jako lék

Hudba ovlivňuje vegetativní funkce ? srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, svalový tonus, motoriku, termoregulaci a pod. Používá se ke zmírnění bolesti, úzkosti, strachu (např. při chirurgických nebo stomatologických zákrocích), u poinfarktových stavů, při léčbě dlouhotrvajících chorob (např. tuberkulózy).

Je dokázáno, že muzikální podněty urychlují látkovou výměnu, svalstvo je vlivem hudby lépe aktivováno. U pacientů psychicky postižených se zlepšuje proces sebeuvědomování.

Léčivé účinky hudby umožňují její použití u chorob jako doplňkové terapie (u organických chorob, duševních poruch, psychóz, vadách mluvy nebo sluchu) nebo méně často jako samotnou metodu léčby.

Cílené léčení pomocí muzikoterapie se nejdříve provádí individuální formou léčby, po zlepšení se většinou pokračuje terapií skupinovou (ovšem musí vyhovovat pacientovi).

Co muzikoterapie rozvíjí

  • soustředěnost (prodlužuje a zlepšuje)
  • koordinaci pohybů, hrubou i jemnou motoriku, úchop
  • vnímání okolí i vlastní osoby
  • harmonizuje hemisféry, zlepšuje paměť
  • emoční prožívání, fantazii, představivost
  • smysl pro rytmus (důležitý pro logopedii)
  • správné dýchání.

Kdo provádí muzikoterapii

Muzikoterapii provádějí speciálně vyškolení muzikoterapeuté, jejich vzdělání obsahuje základy zdravovědy, psychologie a hlavně muzikologie. Během studia se muzikoterapeuté učí nejen teoretické základy, ale i praktické použití.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: