Moxování

Moxování

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, kde se využívá tepla a kouře z léčivé moxy. Používalo se v Číně již v 5 stol. př.n.l.

Moxováním se zahřívají akupunkturní body pomocí tzv. moxů, a tím se stimulují nebo léčí dané orgány. Dochází k prohřátí a uvolnění. Tělo tak dostává potřebnou energii, díky níž se lépe vyrovnává s nemocí a především se předchází jejímu vzniku.

Co jsou moxy

Moxy mají tvar doutníků, jsou vyplněny sušeným pelyňkem, někdy i zázvorem nebo dalšími čínskými léčivými bylinami.

Vůně hořícího pelyňku u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidové tradici se pelyňkem plnily polštářky na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.

Jak moxování probíhá

Zapálíme mox (pelyňková tyčinka) a přikládáme k akupunkturním bodům. Lze také moxovat celou oblast, zejména bederní. Teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.

Při moxování je důležité vybrat si správnou moxu a dávat si pozor na případné odlamování dohořívajícího popílku.

Jak moxování pomáhá

Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organismu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém. Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje puls a snižuje krevní tlak. Moxování je určeno zejména pro osoby trpící chladem. Pomáhá při revmatických bolestech, zánětech šlach, artritidě. Vhodné je i při bolesti zad, při tuhnutí ramen a krku.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: