Měření cholesterolu

Měření cholesterolu

Měření cholesterolu je v poslední době čím dál důležitější věc. Vliv cholesterolu na zdravotní stav je značný a zejména ve vyšším věku bychom se měli hlídat a absolvovat měření alespoň jednou ročně, od padesáti let věku častěji. Jaké tedy máme možnosti, chceme-li se hladinu cholesterolu dozvědět?

Měření u lékaře

O měření cholesterolu můžeme požádat svého praktického lékaře. Množství cholesterolu se zjišťuje ze vzorku krve, která je odebrána z žíly na paži. Při testování cholesterolu není třeba přijít nalačno. Avšak při celkovém lipidovém testu, který se často provádí, je nutné 12 hodin před odebráním vzorku nejíst, aby zjištěné hodnoty nebyly ovlivněny jídlem. Výsledky se jsou k dispozici buď hned, má-li lékař k dispozici příslušné laboratorní vybavení, nebo během několika dnů. Dozvíme se nejen hodnotu tzv. zlého LDL cholesterolu, ale i dobrého HDL cholesterolu a triglyceridů.

Z krevního vzorku lékaři zjistí, kolik máte v krvi zlého cholesterolu LDL, dobrého cholesterolu HDL a triglyceridů. Hodnoty cholesterolu se udávají v milimolech na litr krve.

Cholesterolmetr

Další možností je měření pomocí cholesterolmetru. Jde o speciální přístroj, který je schopen kromě cholesterolu změřit i hladinu cukru (glukózy) a kyseliny močové. Pracuje na principu amperometrické technologie. Odebírání vzorku se provádí pomocí speciálních pásek, které jsou pro měření nezbytné.

Cena přístroje se pohybuje okolo čtyř a půl tisíce korun, cena sady s deseti páskami v řádu stokorun.

Výrobci uvádějí vysokou přesnost měření, přesto je měření u lékaře spočívající v rozboru vzorku krve daleko přesnější. Výsledky cholesterolmetru bychom měli považovat spíše za orientační.

Pokud zjistíme vysoký obsah cholesterolu v našem těle, můžeme jej snížit změnou svých stravovacích návyků a životního stylu. Cholesterolu se podrobně věnuje jeden z našich dřívějších článků.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: