Meningokokové onemocnění

Meningokokové onemocnění

Toto onemocnění je vyvolané mikrobem Neisseria meningitis, obecně menigokok. Invazivní meningokokové onemocnění znamená, že se infekce oproti neinvazivním onemocněním šíří velice rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí a způsobí pak závažná poškození orgánů.

Jde o onemocnění, které se vyskytuje v průběhu celého roku. Infekce se přenáší výhradně z člověka na člověka, a je o to zákeřnější, že nejvíce postižených je ve věkové skupině od jednoho do čtyř let a 15 až 19 let. Běžně se meningokok vyskytuje u desetiny obyvatel, aniž ohrožuje jejich zdraví a život. Šíří se vzduchem a mimo lidský organismus bakterie meningokoka během několika vteřin hyne. Inkubační doba, což je doba mezi nákazou a propuknutím nemoci, je od 1 do 8 dnů.

Úmrtnost je i přes veškerý pokrok v medicíně stále velmi vysoká, udává se mezi 10 a 15 %. Při celkovém počtu meningokokových onemocnění v ČR to představuje 10 až 15 zmařených životů ročně.

Rizikové faktory

K rizikovým faktorům pro vznik onemocnění patří především předcházející fyzická námaha či psychická zátěž, prochladnutí, pobyt v přeplněných a zakouřených místnostech. Vědci odhalili například negativní účinky kouření. A to nejen aktivního, ale i pasivního. U dítěte, jehož jeden z rodičů kouří, stoupne riziko nákazy třikrát. Když kouří oba rodiče, dokonce osmkrát.

Příznaky

Časná stadia choroby, která se podobají nachlazení, se dají jen obtížně odhalit. Meningokokové onemocnění začíná nenápadně jako chřipka, horečkou, bolestí v krku, bolestí svalů, kloubů. Objevuje se přecitlivělost, zvracení, bolesti břicha, průjem. Dále se projevuje červenofialovými skvrnami po těle (porucha krevní srážlivosti, ta vede nejprve k tečkovitým, pak plošným krvácením do kůže), ztuhlostí šíje. Během několika hodin se mění v život ohrožující stav, kdy horečky přesahují 40 stupňů Celsia (při vysoké teplotě mívá nemocný studené ruce a nohy), někdy se přidává i šokový stav, při kterém dochází k selhání vnitřních orgánů. Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím u invazivních meningokokových onemocnění je velmi krátký, v průměru 24,6 hodin.

Očkování

Nemoc se vyskytuje ve třech variantách označovaných A, B, a C proti skupině A a C je možné očkovat. Zatím nebyla vyrobena vakcína proti typu B. Většina pacientů se při včasném zjištění nemoci, která se léčí antibiotiky, uzdraví. Ke snížení rizika onemocnění výrazně pomáhá zvýšený příjem vitamínů, omezení kouření a dodržování správné životosprávy.

Očkování proti meningokokům není zařazeno do běžného očkovacího kalendáře, je pouze dobrovolné a hradí si je pacient sám. Očkovat se mohou děti od dvou měsíců věku a ochrana by měla vydržet celý život.

V případě, že někdo byl v úzkém kontaktu s nemocným, měl by se určitě poradit s lékařem. V těchto případech se většinou doporučuje preventivní přeléčení antibiotiky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: