Melasa

Melasa

Melasa je šťáva z cukrové třtiny. Používala se jako lék již ve starověku. Při výrobě cukru vzniká vedlejší produkt hustý hnědý sirup ? třtinová melasa, někdy též nazývána jako černý zázrak.

Čím prospívá

Melasa obsahuje velké množství vápníku, hořčík, železa (je jedním z nejbohatších zdrojů železa), zinku a ostatních látek. Je to zdroj nejen přírodních minerálních látek, ale i vitamínů a dalších jedinečných složek. Svou výživnou hodnotou předčí všechna známá sladidla a navíc obsahuje méně kalorií než ostatní sladidla (přibližně dvě třetiny oproti medu a polovinu oproti cukru). Léčivě působí na nemoci oběhové soustavy, onemocnění kůže a sliznic, nemoci kloubů a kostí, poruchy látkové výměny, nervové potíže, chudokrevnost a poruchy krevní srážlivosti. Melasa dále příznivě působí na srdeční sval a může velmi zmírnit nemoc zvanou angina pectoris. Povzbuzuje organismus při dlouhodobém pracovním vytížení, stresu, chronické únavě a pocitech slabosti.

Melasa v kuchyni

Melasa je vhodná jako sladidlo do nápojů, například kakaa, kávy, mléka, čajů nebo svařeného vína, kde plně nahradí cukr. Můžeme ji přidávat do jogurtů, pudinku a obilných kaší. Dále ji můžeme přidávat do moučníků, perníků, buchet, koláčů, makové nebo povidlové nádivky apod. Lze koupit i müsli slazené melasou a sušenky z melasy. Také se může použít do různých marinád na grilování masa.

Z melasy, citronové šťávy a studené vody připravíme osvěžující a výživný nápoj.

1 lžička melasy rozpuštěná v teplém mléce je dobrý prostředek na spaní.

Pro koho je melasa vhodná

Díky svému složení se hodí prakticky pro každého ? dětem a mládeži pomůže ve zdravém růstu, účinně zabírá při alergiích, oslabení imunitního systému. Sportovcům ochrání klouby či obratle. Ženy ocení melasu pro její pomoc při třepení nehtů a vlasů, které získají na kvalitě. Bez obav jí mohou užívat těhotné ženy. Senioři ocení, že melasa pomáhá v boji proti vysokému krevnímu tlaku, bušení srdce, dušnosti, úzkosti.

Třtinová melasa nemá žádné prokázané vedlejší účinky, neexistuje předávkování ani kontraindikace.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: