Medové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Medové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Jedna z nejdůležitějších věcí, která vykouzlí vánoční atmosféru u štědrovečerní večeře, jsou svíčky. Takové osvětlení je ale potřeba dobře promyslet a připravit trochu s předstihem. Byla by škoda postavit na slavnostní stůl obyčejnou svíčku.

Vyhněte se svíčkám, které jsou přespříliš navoněné, jejich odér by mohl překrývat vůni jídla nebo by se s ní mísil. Navíc by vůně nemusela být některým hostům příjemná. Výjimkou jsou svíčky srolované z medových pláství a medově hnědé svíce ze včelího vosku. Ty nám na stůl přinesou omamnou, ale nevtíravou vůni medu. Zkuste si sami vyrobit takovou svíčku z včelího vosku. Buď jako doplněk vašeho svátečního stolu, nebo jako dárek pro své blízké. Včelí vosk je vzácná, čistá přírodní látka, jeho vůně prokazatelně uklidňuje, práce s ním je snadná.

A jak tedy na to?

Víte, že...
... včelí vosk se z plástů dostává tak, že se plásty roztaví a vyčistí a vylisovaná mezistěna s obrysy buněk se vrátí zpět do úlu?

Pláty včelího vosku zakoupíte na mnohých místech. Nejjednodušší je navštívit nějakou prodejnu se včelařskými potřebami. Nemusíte disponovat žádnou zvláštní zručností, pokud s výrobou svíček začínáte. Stačí jen zahřát pláty na pokojovou teplotu, aby trochu změkly a dalo se s nimi pracovat. Využít se dá i fén. Nejsnazší varianta se přímo nabízí – změklý plát, do kterého vložíte knot, jednoduše smotáte jako spirálu. Pokud toužíte po svíčce kuželového tvaru, vyřízněte z plátu trojúhelník, vložte knot a opět jen motejte.

Nepatrně složitější je metoda, při které vosk rozehřejete ve vodní lázni a knot namáčíte do horkého vosku. Svíčku vždy nechejte vychladnout a ztuhnout a postup opakujte tak dlouho, dokud nenabude rozměrů, které si přejete. Svíčky ze včelího vosku ionizují ovzduší a měly by se pálit nejméně 5 minut denně v místnostech, kde je televizor, počítač nebo jiný zdroj záření. Stejně jako jiné svíčky také pohlcují pach tabákového dýmu. Protože je výroba svíček z včelího vosku opravdu jednoduchá, můžete ji zkusit svěřit i dětem. Určitě budou rády, že i ony ke kráse štědrovečerní tabule přispěly svým dílem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: