Malování na sklo

Malování  na sklo

Malováním na sklo, keramiku či porcelán si můžeme vyrobit spoustu krásných, originálních a užitečných předmětů, které potěší nejen nás, ale můžeme jimi obdarovat i naše blízké - nejen o blížících se Vánocích.

Hlavní a nejdůležitější věc, na kterou nesmíme při malování na sklo, keramiku či porcelán zapomenout, je fakt, že pracujeme s povrchem, který nenasává barvu.

Kolik barvy na dekorovaný předmět naneseme, tolik barvy na něm zůstane (nic se nevsákne, jako když malujeme na neošetřenou terakotu či papír). Pracujeme proto s barvami velmi opatrně.

Malování na talíře, skleněné tabulky a jiné rovné plochy je jednodušší a pro počáteční pokusy a seznámení se s barvami a jejich vlastnostmi vhodnější. Z kulatých předmětů (sklenice aj.) barva stéká, proto musíme být trpělivý, malovat vždy po částech ve vodorovné poloze a nechat vždy před otočením barvu zaschnout.

Pomůcky

Druhy barev

Existuje více druhů barev na sklo, porcelán či keramiku v závislosti na výrobci. Liší se od sebe způsobem fixace a ředěním. Některé barvy se fixují (až několikadenním) zasycháním na vzduchu a výrobky jimi dekorované lze potom omývat jen velmi opatrně a spíše ve studené vodě. Barvy, které se fixují zapékáním v troubě, jsou trvanlivější a snesou častější mytí pod tekoucí vodou.

Oba typy barev mají své výhody a nevýhody:

"Vypalovacími" barvami můžeme například dekorovat jen předměty, které snesou relativně vysokou teplotu v troubě (cca 160 °C) a které se nám do trouby vejdou ? většinou je to varné a jídelní sklo a porcelán, zavařovací sklenice, svícny atp.

Výrobky z tenčího skla (některé vázy atd.) nebo předměty velkých rozměrů (např. zrcadla, skleněné poličky) bude lepší malovat barvami, které se fixují pouze schnutím na vzduchu. Ty ale většinou nejsou ředitelné vodou, ale speciálním ředidlem.

Barvy se vyrábějí v širokých barevných škálách a lze je většinou i vzájemně míchat a vytvářet tak odstíny vlastní.

Přísady (média) do barev na sklo, porcelán a keramiku

Někteří výrobci dodávají k barvám i různé prostředky, které mění charakter barvy. Většinou bývá dostupné ředidlo (barva je pak transparentnější), médium k vytvoření duhových barev, zesvětlovací médium nebo médium vytvářející saténový vzhled barvy a při samostatném použití tzv. zamrzlý efekt.

Příprava skla

Nejdříve každý předmět odmastím např. lihem. Nejlépe se maluje ploché sklo, protože barva nestéká ke stranám tak, jako na kulatém. Proto, pokud malujeme třeba skleničku, tak se snažíme mít malovanou plochu co možná nejvíc v rovině.

Malování kontur

Namalujeme si na sklo tužkou obrázek. Obrys obrázku obtáhneme konturou. Linka musí být dostatečně silná a nepřerušená. Konturou je třeba malovat docela rychle, aby se udělala rovnoměrná a tenká čára. Před každým tahem si hrot kontury otřete o papírový kapesník. Přetáhlé kontury setřeme papírovým kapesníkem nebo je necháme lehce zaschnout a pak je opatrně seškrábneme jehlou.

Vybarvení obrázku

Po namalování a zaschnutí kontur můžeme začít vybarvovat jednotlivé části obrázku barvami. Do malovaného skla vložíme papír nebo papírový kapesník, aby byly kontury a barvy lépe vidět. Malovanou plochu udržujeme co možná nejvíce v rovině, aby barva nestékala. Barva se musí dotýkat kontury. Jednotlivé barvy můžeme do sebe zapouštět přímo na skle. Po zaschnutí barvy můžete kontury kolem obrázku znovu přetáhnout.

Vypálení

Vypalovací barvy po zaschnutí vypálíme v troubě na uvedenou teplotu. Nedostatečně zaschlá kontura při vypalování zpuchýřkuje, proto necháváme sklo schnout co možná nejdéle.Vícekrát přetahované kontury radši i několik dní. Po ukončení času vypalování sklo nechám v pootevřené troubě vychladnout. Pozor, při vypalování se barvy a kontury stávají lepivými a pokud se dají namalované věci moc blízko k sobě, můžou se slepit.

Zvláštní případ: slupovací barvy na sklo

Se slupovacími barvami se zachází velmi jednoduše. Zvolený motiv nakreslíme na plastovou podložku nejdříve konturou (pouze hranice) a potom barvami vyplníme tak, aby nikde uvnitř obrázku nezůstal prázdný prostor. Po zaschnutí (až 24 hodin) motiv sloupneme a můžeme přilepit na sklo, porcelán či podobný povrch. Jednoduše si tak vyrobíme vlastní ozdoby a dekorace oken, zrcadel, kachliček v koupelně či kuchyni atd.

Barvy se většinou nanášejí přímo z lahviček speciálním nástavcem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: