Ledový čaj

Ledový čaj

Ledový čaj patří k oblíbeným osvěžujícím nápojům. Můžeme ho připravit ze všech černých, zelených a ovocných čajů. Hodí se také čaj rooibos.

Vznik ledového čaje

Jeho vzniku prý pomohla náhoda. Jistý Angličan nabízel při Světové výstavě v roce 1904 černý indický čaj. Toho horkého letního dne se mu návštěvníci výstavy vysmáli. Smát se přestali, až když Angličan naplnil připravené čajové šálky kostkami ledu, na které nalil horký čaj. Sám byl překvapen, když mu tento ledový nápoj začal mizet pod rukama a nových zájemců o něj stále přibývalo. Tak vznikl nový nápoj.

Jak ledový čaj připravit

K vydaření ledového čaje musíme připravit 2× silnější čajový nálev, než je uvedené na obalu (pouze množství, ne dobu louhování ? louhujeme 3?5 minut, aby čaj nezhořkl), protože po zředění by měl z tradičně připraveného čaje slabší chuť.

Cukr, citron a další přísady přidáváme před naléváním čaje na led, v chladném čaji by se sladidla špatně rozpouštěla. Při slazení cukrem a šťávami jsme opatrní. Ledový čaj má ochladit a zahnat žízeň, ne ji svoji sladkostí opět přivolat.

Sklenici naplníme do 2/3 kostkami ledu a přelijeme jej ihned připraveným a již ochuceným horkým čajem. Díky tomuto teplotnímu šoku zůstanou v čaji zachovány všechny účinné látky/oproti čaji, který necháme dlouho stát a chladnout a kromě toho vynikne jeho chuť a aroma. Ledový čaj můžeme na závěr ozdobit: ovocné čaje kousky ovoce, zelené a černé čaje mátovými lístky nebo kousky citronu.

Ovocný ledový čaj

Suroviny (pro 4 až 5 sklenic): 8 lžiček sypaného ovocného čaje, 1 litr vody, cukr nebo med podle chuti, 1 citron, kousky různého ovoce na ozdobení, 10?15 kostek ledu.

Příprava: Ovocný čaj zalijeme vroucí vodou a necháme asi 5 minut vyluhovat. Čaj promícháme, scedíme, přidáme cukr nebo med, doplníme vymačkanou šťávou z citronu a necháme vychladnout. Na nějakou dobu můžeme čaj vložit do lednice. Ovocný ledový čaj podáváme ve vysokých sklenicích s kousky ovoce na dlouhé koktejlové jehlici a kostkami ledu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: