Ledové víno

Ledové víno

Ledové víno se vyrábí z bobulí hroznů sklizených až po prvních mrazech. Je velmi drahé, za 2 decilitry sice zaplatíte od 200 Kč výše. Je cukernaté, chybí mu trpkost tradičních vín. Z těchto důvodů se hodí pro zvláštní příležitosti.

Kdy se sbírají hrozny pro výrobu ledového vína

Ledové víno se vyrábí z hroznů sklizených až po prvních mrazech. Tuto hodnotu definuje zákon (v Česku je to minimálně –6 °C, v Německu –7 °C a v Kanadě –8 °C). Namrzlé hrozny se sklízí brzy ráno, nejdéle do 10 hodin. Na etiketách ledových vín se dokonce můžete dočíst přesné datum, hodinu sběru i venkovní teplotu.

Při sklizni a zpracování hroznů se musí postupovat tak, aby před vylisováním bobulí nedošlo k jejich rozmrznutí. Při lisování zůstává voda ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Český vinařský zákon požaduje, aby tento mošt vykazoval cukernatost minimálně 27 °NM, tedy normovaného moštoměru.

Jeden stupeň normovaného moštoměru odpovídá 1 kilogramu přírodního cukru ve 100 litrech moštu. Daní za vysokou kvalitu moštu je velmi nízká výlisnost, která se pohybuje kolem 20 %.

Kvašení ledového vína

Po vylisování se mošt nechává kvasit. Děje se tak velice pomalu, někdy i celé měsíce, za udržení vysokého zbytku cukru a silného aroma. Víno výsledně obsahuje zhruba 9 % alkoholu. Pro výrobu takového vína se však nehodí všechny odrůdy. Musí to být takové odrůdy, které odolají hnilobě a opadávání. Ryzlink rýnský a vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Sauvignon či Tramín rudý. Bohužel se však ještě nenašla odrůda, která by odolala špačkům a nenechavým lidem, proto je osud každé úrody předem značně nejistý a odráží se v ceně výsledného produktu. Víno se stáčí do malých lahví, často pouze o objemu 2 dl. Cena je přiměřená vysoké kvalitě a požitku, který z vína budete mít.

K čemu pít ledové víno
Ledové víno má často chuť a aroma po citrusech, medu či dokonce exotickém ananasu a mangu. Jako takové se hodí především ke sladké kuchyni. Sladká chuť se navíc vzájemně neznásobí, ale spíše utlumí. Ledové víno se hodí také jako aperitiv. Především ale může být originálním dárkem pro vaše blízké.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: