Léčivé rostliny ? vřes obecný

Léčivé rostliny ? vřes obecný

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je nízký, hustý, a větvený keřík s jehlicovitými listy, vysoký 15?80 cm. Květy jsou malé růžově fialové (výjimečně bílé), uspořádané do koncových jednostranných hroznů. Kvete od července do září.

Obsahové látky

Obsahuje třísloviny, flavonoidy (quercitrin), alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, glykosid arbutin.

Čím prospívá

  • Má protizánětlivé účinky, proto pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest a pomáhá rozpustit močové kameny.
  • Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla a jako všechny močopudné rostliny, prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se i u starších lidí, kterým po tělesné námaze otékají nohy.
  • Pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z našeho těla.
  • Působí příznivě na látkovou výměnu.
  • Kromě léčby orgánů močového ústrojí pomáhá vřes uklidňovat nervovou soustavu a zlepšovat spánek.

Sběr a sušení

Nejkvalitnější květ získáváme ručním sdrhováním. Pro získání samotného květu je možné sbírat i celé kvetoucí vršky natě a květ sdrhovat doma, což je poměrně pracné. Dalším způsobem je kvetoucí vršky usušit celé a nať z nich odstranit až po usušení. Při sběru kvetoucí natě používáme nůžky nebo nůž, nejlépe s pilovitým ostřím. Nať je velmi tuhá a houževnatá, takže běžný nůž se snadno a rychle otupí. Odřezáváme nad dřevnatou částí rostliny.

Květ vřesu sušíme na čistých papírech v nízké vrstvě ve stínu. Květ schne velice dobře, a tak jej není třeba sušit umělým teplem. Během sušení můžeme promíchávat. Pokud jsme květ nasbírali i s natí, je třeba jej naplnit do pytlů (asi do poloviny) a vymlácením oddělit nať. Potom je třeba vřes přečistit na sítech. Prosévání opakujeme, dokud květ není úplně čistý.

Nať s květem sušíme buď v načechrané vrstvě do 10 cm, nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Dobře usušený květ musí zůstat jak v květu, tak v nati v původní barvě.

Použití: Vřes se používá formou nálevu připravovaného běžným způsobem. Je vhodný pro dlouhodobé používání.

Odvar: 2 lžičky květů nebo zelených nedřevnatých větviček, čerstvých nebo sušených, krátce povaříme ve 1/4 l vody. Necháme 15 minut stát, přecedíme a popíjíme vlažný 1?2 šálky denně.

Něco navíc

Vřes byl mimořádně oblíbený u starých Slovanů. Ženy nosily kytičku vřesu za pasem jako ochranu před zlými silami a kousek větvičky si vplétaly do svatebního myrtového věnečku, aby manželství bylo šťastné.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: