Léčivé rostliny ? vrba bílá

Léčivé rostliny ? vrba bílá

Vrba bílá (Salix alba) je keř nebo strom se světle hnědou kůrou a s pružnými žlutozelenými větvemi. Vrba má listy kopinaté střídavé, krátce stopkaté, na okrajích jemně pilovité. Spodní strana listu je vždy hedvábně plstnatá. Kvete od dubna do května. Plodem jsou tobolky. Sbíráme kůru z mladých větví (březen - duben).

Čím prospívá

Působí desinfekčně a protihorečnatě, zmírňuje bolesti při revmatismu a má proti průjmové účinky. Má zklidňující účinek při nespavosti. Zevně se uplatňuje hlavně ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a do koupelí při pocení nohou.

Odvar

Vrbovou kůru se doporučuje užívat vnitřně, při nemocech z nachlazení ke snížení teploty, a revmatismu, k posílení nervů a při nespavosti.

Příprava: 20 g sušené kůry na ¼ l vody. Kůru přelijeme studenou vodou, uvedeme do varu a vaříme 10 minut. Na 15 minut odstavíme, procedíme a osladíme medem nebo ovocnou šťávou. Užíváme 1 lžíci po dvou hodinách při výše uvedených potížích.

Koupel

Používáme při pocení nohou a podobně.

Příprava: 30?50 g kůry na 1 litr vody. Vaříme 10?15 minut, scedíme a vlijeme do vodní lázně.

Sběr a sušení

Sbíráme tak, že ostrým nožem kruhovitě nařezáváme kůru dvou až tříletých větví ve vzdálenosti asi 30 cm. Pak tyto řezy podélně spojíme a kůru lehce uvolníme a sloupneme. Sušíme rychle v průvanu nebo na přímém slunci ve vrstvě do 10 cm. Nejlépe se však kůra usuší teplem umělým do 60 °C. Vrbová kůra nesmí obsahovat zbytky dřeva a nesmí být silnější než 1 mm.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: